01 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیاززعفران‌ به زعفران‌کاران فراه توزیع شد

پیاززعفران‌ به زعفران‌کاران فراه توزیع شد

فراه/ اول میزان/ باختر ریاست زراعت آبیاری ومالداری فراه ازتوزیع...

 ده هامعتادموادمخدردربلخ درمان شدند

ده هامعتادموادمخدردربلخ درمان شدند

مزارشریف/۱میزان/ باختر هشتادمعتادبه موادمخدردربلخ که برای ترک اعتیاد زیردرمان قرار...

 زنان بدخشانی؛حضورزنان را درنظام سیاسی آیندۀ کشورخط سرخ شان می دانند

زنان بدخشانی؛حضورزنان را درنظام سیاسی آیندۀ کشورخط سرخ شان می دانند

فیض آباد/ ۱ میزان/ باختر شهروندان فیض آباد درمحفل بزرگداشت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

دستگاهی برای تداوی سرطان؛ یک زن افغان اختراعش را روانه بازار بریتانیا کرد

Written by  manager
Rate this item
(1 Vote)

لندن/ بی بی سی / 9 قوس/ باختر
شکردخت جعفری از دایکندی در مرکز افغانستان توانست اختراع دستگاه "دوزسنج" ثبت تششعات شعاع درمانی سرطان را در بریتانیا ثبت کند. او خودش سرطان دارد و پدرش در اثر این بیماری جان داده است. اما وی امیدوار است که دستگاه جدید به کمک بیماران سرطانی موثر واقع شود.
جعفری در گفت وگو با بی‌بی‌سی درباره این دستگاه گفت که از این دوزسنج (Dosimetry) که با استفاده از مهره‌های ساده شیشه‌ یی ساخته است ، حالا می‌توان میزان اشعه‌ یی را که بیماران سرطانی در زمان رادیوتراپی دریافت می‌کنند، با دقت بسیار بالا و در فاصله زمانی مناسب اندازه‌گیری کرد.
جعفری آرزو می‌کند که کاش این دستگاه در دوره درمان سرطان خودش استفاده می‌شد. ولی در جنوری/جون امسال که خودش تحت تداوی بود؛ این ماشین هنوز تایید کمیته طبی بریتانیا را نگرفته بود و تیم صحی اجازه نیافت تا از این تکنالوژی برای تداوی خود مخترع استفاده شود.
او توضیح می‌دهد که با تلاش شبانه‌روزی، تمامی آزمایش‌های اولیه را تکمیل کرده است  و در کنفرانس‌های بین‌المللی به شکل مقاله علمی ارائه کرد.
شکردخت جعفری اولین‌بار در سال ۱۳۹۲ خبرساز شد. زمانی که وزارت تحصیلات عالی افغانستان و پوهنتون ساری بریتانیا اعلام کردند که این محصل افغان  دوره دکترا وسیله جدیدی برای موثرتر ساختن شعاع درمانی برای کمک به تداوی بیماران سرطان ابداع کرده است.
خانم جعفری در کودکی از مهره‌های شیشه یی برای ساختن گردنبدهای ارزان قیمت برای به دست آوردن پول استفاده می‌کرد. این موضوع به او ایده داد تا بتواند از آنها وسیله ارزان قیمت و اندازه گیری دقیق دوز شعاع درمانی بسازد.
نتایج تحقیقات او بعد از شش سال اکنون به بار نشسته است و امیدوار است که با توجه به هزینه کم این دستگاه، کشورهای فقیر و درحال انکشاف و سازمان‌های بین المللی مانند سازمان بین المللی انرژی اتمی بتواند از این روش ارزان و موثر جهت اداره کیفیت شعاع درمانی استفاده کنند.
این دستگاه کاربردهای بالقوه دیگر مانند اندازه‌گیری اشعه و مواد رادیواکتیف در وقت انفجارهای اتمی و یا استفاده از آن در موارد شعاع درمانی صنعتی همانند اشعه دهی برای ضدعفونی کردن لوازم جراحی، میوه‌جات و صحی کردن مواد غذایی هم دارد. بابک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.