12 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

مزارشریف 11 سرطان باختر دوانفجار پی‌هم لحظاتی پیش درشهرمزارشریف مرکزبلخ رخ...

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

کابل 11 سرطان باختر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

طالبان یک معلم را درفراه به قتل رساندند

فراه 11 سرطان باختر طالبان یک معلم را امروز درحومۀ شهرفراه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اعلامیه مشترک آلمان، اندونیزیا، ناروی، قطر و ازبکستان در مورد آتش بس در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

برلین/ دویچوله/ ۶ جوزا/ باختر
آلمان، اندونیزیا، ناروی، قطر و ازبکستان از برقراری آتش بس در جریان روزهای عید در افغانستان استقبال کردند. این کشورها با نشر یک اعلامیه از همه طرف های درگیر در افغانستان خواسته اند که وارد گفت وگوهای بین الافغانی شوند.
در این اعلامیه مشترک که آن را هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان منتشر کرده است، از برقراری آتش بس در جریان روزهای عید در افغانستان استقبال شده است. این کشورها آتش بس سه روزه در افغانستان را گام مثبی در راستای صلح و ثبات در افغانستان عنوان کرده اندو از طرف های درگیر خواسته اند که بی درنگ وارد گفت وگوهای بین الافغانی صلح شوند.
در بخشی از اعلامیه آمده است: «ما همه طرف ها را تشویق می کنیم که در روزها و هفته های پیش رو قدم های بیشتری  بردارند تا بدون تاخیر وارد گفت وگوهای بین الافغانی شوند. [گفت وگوهایی] که هدف آن تأمین صلح پایدار و پایان مناقشه در افغانستان است.» این کشورها با اشاره به تقاضای انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد، برای آتش بس جهانی به هدف مبارزه با بیماری همه گیر کووید۱۹، خواستار کاهش دایمی و همه جانبه در خشونت ها در افغانستان شده اند. کشورهای یاد شده همچنان خواستار اقدامات لازم برای محافظت از گروه ها و افراد آسیب پذیر از جمله زندانیان از ابتلا به ویروس کرونا شده اند. آلمان، اندونیزیا، ناروی، قطر و ازبکستان که از تسهیل کنندگان روند صلح افغانستان به شمار می روند، در اعلامیه مشترک شان تاکید کرده اند که در زمینه روند صلح هرگونه که طرف های درگیر خواسته باشند، حاضر به همکاری اند. گروه طالبان که در جریان ماه رمضان درخواست ها برای آتش بس را رد کرده بود، به مناسبت عید سعید فطر آتش بس سه روزه اعلام کرده است.
# فریده بابک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.