17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیۀ وزارت معارف

اعلامیۀ وزارت معارف

کابل / ۱۷ سرطان/ باختر جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان یک...

آب نوشیدنی دوصدوپنجاه خانواده درننگرهارفراهم می شود

کابل/ ۱۷ سرطان /باختر کارساخت یک شبکۀ آب‎رسانی را وزارت احیا...

در ایران ۲۰۰ بیمار دیگر بر اثر کرونا جان دادند

در ایران ۲۰۰ بیمار دیگر بر اثر کرونا جان دادند

تهران/ بی بی سی/ ۱۷ سرطان/ باختر در ایران سخنگوی وزارت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

ترامپ: تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کنیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/ وی او ای / ۷ جوزا/ باختر
دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفته است که تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کند.
ترامپ دیروز  در صحبت با خبرنگاران تاریخی برای خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان مشخص نکرد اما گفت که "به سرعت هرچه مناسب" نظامیان آن کشور افغانستان را ترک خواهند کرد.
اما روزنامۀ نیویارک تایمز از قول منابع آگاه گزارش داده است که  ترامپ در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری که خود نامزد حزب جمهوریخواه در آن است، تلاش داردکه وعدۀ انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اش مبنی بر پایان دادن جنگ افغانستان و برگرداندن سربازان امریکایی به کشور شان را جامۀ عمل بپوشاند.
ترامپ گفت: "ما با طالبان در تعامل استیم. ما با رییس جمهور در تعامل استیم. رییس جمهور راه خود را هموار کرده است، دو نفر دعوای ریاست جمهوری داشتند. اما ما در تعامل استیم، زیراطوری که می‌دانید آنان عوامل و جناح‌های رقیب داشتند."
ترامپ یکبار دیگر سخنان همیشگی خود را تکرار کرد و گفت: "ما واقعاً به صفت سرباز عمل نمی‌کنیم، عملکرد ما مثل پولیس است، ما برای پاسبانی به آنجا نرفته ایم".
با این حال، رییس جمهور امریکا گفت که اگر نیاز به برگشت قوای امریکایی به افغانستان باشد، آنان به صفت "رزمندگان و مبارزان" اعزام خواهند شد، نه نیروی پولیس.
خروج قوای امریکایی از افغانستان یکی از نکات اساسی توافقنامۀ صلح میان طالبان و امریکا است که در ۲۹ فبروری در دوحه پایتخت قطر امضا شد.
بر اساس این توافقنامه، امریکا باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند، شمار نظامیان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش بدهد و متناسباً قوای ناتو نیز کاهش یابد و تا مدت ۱۴ ماه پس از امضای این توافقنامه تمام قوای خارجی از افغانستان بیرون شوند. فریده بابک
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.