23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجاری درشهر ایبک مرکز سمنگان رخ داد

انفجاری درشهر ایبک مرکز سمنگان رخ داد

ایبک/ 23 سرطان/ باختر انفجاری نزدیک چاشت امروز درشهر ایبک مرکز...

 یک قومندان طالبان درزابل كشته شد

یک قومندان طالبان درزابل كشته شد

كابل/ 23سرطان/ باختر یك قومندان طالبان مسلح دیشب در درگیری با...

از وقوع  انفجار 11 حلقه ماین درمسیر شاهراه غزنی – قندهار جلوگیری شد

از وقوع انفجار 11 حلقه ماین درمسیر شاهراه غزنی – قندهار جلوگیری شد

كابل/ 23سرطان/ باختر نیرو های امنیتی ودفاعی ازوقوع انفجار 11 حلقه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سفارش به ترامپ: افغانستان را ترک نکنید، خطای فاجعه‌بار است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/ وی او ای/ ۱۴جوزا/ باختر
جو لیبرمن، سناتور پیشین و جک کین، جنرال بازنشستۀ امریکایی از دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا خواسته اند که نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون نکند.
در تحلیل این دو مقام پیشین امریکایی که در روزنامۀ واشنگتن پست نشر شده است، آمده است که خروج نیروها از افغانستان، به مثابۀ تسلیم شدن تحقیر آمیز به دشمنی خواهد بود که از قبل به گونۀ گسترده شکست خورده است. آنان خروج امریکا از افغانستان را "خطای فاجعه‌بار" عنوان کرده اند.
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در ۲۶ می در صحبت با خبرنگاران تاریخی برای خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان مشخص نکرد٬ اما گفت که "به سرعت هرچه مناسب" نظامیان امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.
با آنهم  ترامپ پیش از این گفته بود که طالبان در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان که بخش عمدۀ توافق آن گروه با امریکا است، اختلاف نظر دارند و از حضور امریکا در افغانستان «دالر به دست می‌آورند».
پیش از این، لیز چینی، عضو کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان امریکا گفته بود که امریکا باید در افغانستان حضور نظامی و استخباراتی داشته باشد که به گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش اجازه ندهد در افغانستان پناهگاه امن ایجاد کنند و از آنجا علیه امریکا حملات شان را طرح ریزی کنند.
خانم چینی گفت: "خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جنگ را پایان نخواهد بخشید٬ بلکه به تروریست‌ها فرصت برنده شدن را مساعد خواهد کرد."
ترامپ به کرات با انتقاد گفته است که نیروهای امریکایی در افغانستان نقش پولیس را بازی می‌کنند، اما جو لیبرمن و جک کین استدلال کرده اند که اگر قوای امریکایی پیش از وقت از افغانستان بیرون شوند، افغانان نه بلکه٬ امریکاییان ازعواقب آن رنج خواهند برد.
این دو مقام که عضویت انستیتوت مطالعات جنگ امریکا را دارند گفته اند که امریکا  القاعده را شکست داد و حال اگر از افغانستان بیرون شود، نه تنها القاعده بلکه گروه داعش نیز در آن‌ کشور پناه‌گاه امن خواهد یافت.
به گفتهٔ این مقامات، نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان ماموریت‌های واضح و محدود دارند و در درگیری‌های ضد شورش و ملت‌سازی دخیل نیستند و نقش پولیس را ندارند و کمتر بر مبارزه با القاعده و داعش تمرکز دارند.
این مقام ها از یمن مثال آورده اند و گفته اند که اگر امروز از جنگجویان القاعده در یمن بر امریکا حمله صورت نمی‌گیرد٬ دلیلش این است که امریکا به گونه متداوم رهبران و تسهیل کنندگان این شبکه تروریستی را در یمن٬ هدف قرار می‌دهد.
فریده بابک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.