19 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

واشنگتن/ وی او ای / ۱۹اسد/ باختر وزیر دفاع ایالات متحدۀ...

نفجاری درقندهارجان هشت تن را گرفت

نفجاری درقندهارجان هشت تن را گرفت

کابل/۱۹ اسد /باختر درپی انفجاری درقندهارامروز هشت تن جان باختند طارق آرین...

پالسی های جدید وزارت امورزنان در پنجشیر رونمایی شد

پالسی های جدید وزارت امورزنان در پنجشیر رونمایی شد

بازارک/۱۹ اسد /باختر سه پالسی جدید وزارت امور زنان امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

صلح افغانستان؛ محور بحث مقام‌های امریکایی و کشورهای آسیای میانه را تشکیل می داد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/ وی او ای / ۱۱ سرطان / باختر
مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکاو زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه امریکا در امور مصالحه افغانستان با مقام‌های کشورهای آسیای میانه از طریق کنفرانس ویدیویی بحث و گفت وگو کردند.
وزارت خارجۀ امریکا با نشر اعلامیه‌ یی گفته است که در این گفت وگو که وزیران خارجۀ ازبکستان، تاجکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان حضور داشتند، آنان در قالب گروه "C۵+۱" در بارۀ برقراری صلح در افغانستان، اتصال منطقه‌ یی و تقویت تجارت میان این کشورها صحبت کردند.
همچنان زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه امریکا در امور مصالحۀ افغانستان امروز در صفحۀ تویترش از تلاش‌های کشورهای آسیای میانۀ در تامین صلح در افغانستان ستایش کرد و تامین صلح و ثبات در این کشور را به نفع کشورهای منطقه دانست.
خلیلزاد: "امریکا همکاری و کمک C۵ +۱ را ستایش می‌کند. ما نیاز خواهیم داشت که با آغاز مذاکرات بین افغانان، یک جا برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی کار کنیم. کار برای هدف مشترک استقامت اقتصادی، اتصال منطقه‌‌ یی و همبستگی حالا آغاز می‌شود."
خلیلزاد همچنان افغانستان با ثبات را برای کشورهای آسیای میانه مهم خواندو افزود: "یک آسیای میانۀ متشکل از دولت‌های با اقتدار و مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و امریکا است".
خلیلزاد که در ازبکستان به سر می‌برد همچنان با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصاحلۀ ملی این کشور از طریق کنفرانس ویدیویی صحبت کرد.
شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌ یی گفته است که در این صحبت، طرف‌ها روی کاهش خشونت، تکمیل روند مبادلۀ اسرا، آغاز مذاکرات بین‌افغانان و حمایت منطقه‌ یی از روند صلح این کشور بحث و گفت وگو کرده اند.
در اعلامیه آمده است: "همه طرف‌ها در این صحبت بر کاهش خشونت برای حرکت به سوی مذاکرات صلح و دست‌یافتن به توافق به رهبری و مالکیت افغانان تأکید کردند."
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان دو روز پیش یک بار دیگر سفرهایش را به منظور جلب حمایت برای روند صلح افغانستان و تسهیل این روند، به منطقه آغاز کرد.
وزارت خارجۀ ایالات متحده روز یکشنبه با نشر اعلامیه‌ یی گفته بود که  خلیلزاد در این سفر به قطر، پاکستان و ازبکستان خواهد رفت و برای برآورده شدن باقی تعهدات پیش از مذاکرات بین‌ افغانان، به ویژه "کاهش خشونت و رهایی به موقع زندانیان" خواهان جلب حمایت خواهد شد.
فریده بابک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.