05 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

افزایش میزان ثبت نام کنند گان برای انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی درهرات

شهرهرات 5 ثورباختر حدود چهارده هزارتن ازباشند گان شهرهرات درجریان ده...

تلفات سنگین طالبان درفراه

شهرهرات 5 ثورباختر بیست طالب مسلح در تازه ترین...

کشته شدن شش داعشی درکنر

شهراسعد آباد 5 ثورباختر شش داعشی درحمله نظامیان درولایت کنر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدشوارترین تصمیم اوباما دو دوره ریاست جمهوری

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/دویچه وله/باختر/21 جدی
تا چند روز دیگر زمان کار رئیس جمهور بارک اوباما به پایان می‌رسد، اما دشوار‌ترین تصمیم او در دودوره ریاست جمهوری‌اش چه بوده است؟ پاسخ خودش این است: اعزام ۳۰ هزار نیروی اضافی به افغانستان.
بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا که در کمتر از دو هفته دیگر کاخ سفید را ترک می‌کند، در مصاحبه‌ای با شبکه «ای بی سی» که روز یک‌شنبه نشر شد، گفت: دشوارترین تصمیم در اوایل ریاست جمهوری‌ام دستور اعزام ۳۰ هزار نیروی اضافی به افغانستان بود.
بعد از بحث‌های طولانی در داخل حکومت ایالات متحده امریکا که منجر به ایجاد شکاف‌هایی میان مشاوران کاخ سفید و قوماندانان نظامی گردید، بارک اوباما در ماه دسمبر سال ۲۰۰۹ اعزام ۳۰ هزار نیروی اضافی به افغانستان را اعلام کرد.
با اعزام این نیرو، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان نزدیک به ۱۰۰ هزار تن می‌رسید و در کنار آن‌ها، ۵۰ هزار سرباز از کشورهای عضو ناتو و دیگر متحدان نیز در افغانستان مستقر بودند.
اوباما در این مصاحبه راجع به این تصمیم خود گفت: «فکر می‌کنم این یک تصمیم درست بود، به خاطری که پیش ازشروع کارمن، طالبان تحرک بیشتر گرفته بودند، قسماَ هم به این دلیل که ما توجه کافی به افغانستان مبذول نداشته بودیم."
بارک اوباما امیدوار بود که تا حالا یعنی سال ۲۰۱۷ اکثریت نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کرده و قطعات محدودی را باقی بگذارد. اما ایالات متحده امریکا هنوز هم ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد و روز جمعه اعلام کرد که ۳۰۰ سرباز قوای بحری را به ولایت هلمند در جنوب افغانستان اعزام می‌کند.
در عین زمان، ۵۰۰۰ سرباز امریکایی هنوز هم در عراق حضور دارند و حمایت‌های اساسی را برای اردوی این کشور فراهم می‌سازند؛ اردویی که به تنهایی قادر به پیشبرد جنگ علیه ملیشه‌‌های داعش نیست.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.