07 حمل 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عملیات مشترک تصفیوی شاهین (01) خاتمه یافت

عملیات مشترک تصفیوی شاهین (01) خاتمه یافت

کابل باختر 7 حمل عملیات مشترک تصفیوی شاهین (01) درمربوطات ولایت...

رئیس‌جمهورغنی با سفیر جدید ملکی ناتو برای افغانستان دیدار کرد

رئیس‌جمهورغنی با سفیر جدید ملکی ناتو برای افغانستان دیدار کرد

کابل باختر 7 حمل محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، چاشت امروز...

43 هراس افگن کشته شد

43 هراس افگن کشته شد

کابل باختر 7 حمل وزارت دفاع ملی از کشته شدن ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتواشنگتن پست: آیا کمک‌های امریکا در افغانستان موثر واقع شده‌است؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن/واشنگتن پست/باختر/22 جدی
روزنامه واشنگتن پست در شماره اخیر خود مطلبی به نشر رسانده‌است تحت عنوان آیا امریکا با کمک‌های خود به افغانستان توانسته افکار و دل‌های مردم را بدست آورد؟
روزنامه می‌نویسد در دهه گذشته اردوی امریکا با استفاده از پروژه‌های انکشافی در افغانستان کوشش کرده‌است مخالفین مسلح را از حمایت مردم عام محروم بسازد و در تأمین امنیت مناطق نا آرام کمک کند. اما سؤال اینجاست که آیا در یک کشور مانند افغانستان که سال‌ها با جنگ رو به رو است این گونه کمک‌ها می‌تواند موثر واقع شود؟
نویسنده مطلب رینارد سیکستن به تحقیقات تازه مرکز تحقیقاتی امریکن ساینس رفیو اشاره می‌کند که گفته است در بسیاری موارد مصارفی که اردوی امریکا انجام داده نتیجه معکوس داشته‌است و سبب افزایش حملات بر این قوا و مردم ملکی در افغانستان گردیده‌است.
به نوشته واشنگتن پست در گزارش این مرکز یک سلسله شواهد برای ثابت کردن این ادعا ها نیز درج شده‌است.
روزنامه می‌افزاید در مناطق تحت کنترول قوای ائتلاف این کمک‌ها موثر بوده و در نهایت سبب آرامی شده‌است اما در جا‌های که خشونت دوام دارد و کنترول کامل بالای آن‌ها وجود ندارد این کمک‌ها سبب افزایش جنگ‌ها شده‌است.
نویسنده مطلب می‌نویسد، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ در شش هزار پروژه که توسط قوماندانی واکنش سریع قوای امریکا انجام شده از ۴۶ هزار واقعه امنیتی یاد آوری گردیده‌است که نویسنده به آن اشاره کرده و بعد از یک سلسله بررسی‌ها به این نتیجه رسیده که برنامه برای جلب افکار و قلب‌های مردم که در مناطق تحت کنترول قوای ایتلاف صورت گرفته موثریت خود را داشته است و سبب کم شدن خشونت‌ها علیه سربازان ائتلاف و مردم ملکی گردیده، اما در دیگر ساحات مخصوصاً در بخش اکمالات و تغییرات استراتیژیک بسیاری از این پروژه‌ها از بین رفته اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.