03 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان به خواست کاروان صلح نه گفتند

طالبان به خواست کاروان صلح نه گفتند

کابل باختر/ 3/ سرطان بعداز آنکه طالبان به خواست کاروان صلح...

مردم از وضعیت امنیتی  میمنه  نگران اند

مردم از وضعیت امنیتی میمنه نگران اند

میمنه باختر 3 سرطان چندین ولسوالی فاریاب اخیراً تحت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتقرص دیجیتلی که ورود خود را به معده اطلاع می‌دهد مجوز گرفت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن – بی بی سی نیوز – ۲۴ عقرب - باختر
سازمان غذا و دوای آمریکا برای اولین بار به قرصی مجوز داد که ورود خود را به معده اعلام می‌کند.
این سازمان به یک شرکت دوا سازی جاپانی و یک شرکت تکنالوژی آمریکایی مجوز داده است تا این سیستم را که "سیستم دیجیتال ردیابی خوردن دوا" نام گرفته در آمریکا عرضه کنند.
این سیستم در قرصی بکار گرفته شده که در بیماری‌های صحت روانی استفاده می‌شود و آری‌‍پی‌پرازول (ابیلیفای) نام دارد. در داخل این قرص یک حسگر/فرستنده قرار دارد که از موادی ساخته شده که در جهاز هاضمه جذب می‌شوند. وقتی این قرص در تماس با ترشحات معده قرار می‌گیرد، حسگر فعال می‌شود و آغاز فرآیند هضم را بعلاوه برخی ویژگی‌های فیزیولوژیک مثل میزان فعالیت دوا ثبت می‌کند.
این اطلاعات به چسبی که بیمار روی پوستش چسبانده و از آنجا را به اپلیکیشنی در موبایل ارسال می‌شود. در صورت موافقت بیمار، این اطلاعات از طرق اینترنت می‌تواند در اختیار مراقبان بیمار، داکترن و کادر صحی و مراجع دیگر قرار بگیرد.
سازمان غذا و دوای آمریکا مجوز استفاده از آری‌پی‌پرازول دیجیتال را فقط برای درمان اسکیزوفرنی و حملات مختلط افسرگی-شیدایی در اختلال دوقطبی نوع اول یا درمان کمکی در افسردگی صادر کرده است.
مصرف این قرص دیجیتال در صحت روانی (سایکوز) ناشی از دمانس ممنوع است. همچنین معمول نیست آیا استفاده از آن در کودکان بی‌ضرر است یا نه.
یکی از مشکلات درمان بیماری‌های روانی، خودداری بیمار از خوردن دوا است، اما تولیدکنندگان این سیستم می‌گویند روشن نیست که آیا این قرص دیجیتل می‌تواند به این کمک کند که بیمار حتما دوا اش را مصرف کند.
علاوه بر این تولیدکنندگان این سیستم می‌گویند مطلع شدن از شروع هضم قرص ممکن است بین نیم ساعت تا دو ساعت طول بکشد و گاهی ممکن است سیستم نتواند آن را ردیابی کند بنابراین، از این قرص برای ردیابی "لحظه به لحظه" و اینکه آیا در موارد فوری هضم و جذب دارو آغاز شده یا نه نباید استفاده شود. ختم / فریده

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.