22 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی: سرک حلقوی هرات اهمیت این ولایت را از نگاه ترانزیت بالا می‌برد

محمد اشرف غنی: سرک حلقوی هرات اهمیت این ولایت را از نگاه ترانزیت بالا می‌برد

کابل باختر 22 قوس محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان...

53 تن از هراس افگنان کشته و24 تن دیگر آنان زخمی شدند

53 تن از هراس افگنان کشته و24 تن دیگر آنان زخمی شدند

کابل باختر 22 قوس درجریان عملیات های مشترک نظامی نیروهای امنیتی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتترکمنستان از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای کمک به افغانستان حمایت می‌کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

باکو - ایرنا – ۲۳ حوت – باختر
رئیس جمهور ترکمنستان اعلام کرد که دولت این کشور از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل حمایت منطقه ‌یی از افغانستان استقبال می‌کند.
دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان روزسه شنبه  در یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور خبرنگاران محلی و خارجی مقیم عشق‌آباد  پیرامون اهمیت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل حمایت منطقه‌ای از افغانستان که در تاریخ هشتم مارچ سال جاری میلادی در مقر سازمان ملل در نیویورک با اکثر آرا توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده‌است، برگزار کرد.
«مراد نظراف» مشاور و سرپرست معاونت اطلاعات بین‌المللی و مطبوعاتی وزارت امور خارجه ترکمنستان در این کنفرانس ضمن بیان مطلب فوق، تآکید کرد: «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به این مناسبت بیانیه رسمی را برای مردم این کشور صادر و به این مناسبت تبریک گفته و بر اهمیت ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قطعنتامه مذکور تآکید کردند.
در قطعنامه شورای امنیت ملی ترکمنستان، نقش ویژه‌ای برای اقداماتی که دولت ترکمنستان برای احیای زیرساخت های اجتماعی-اقتصادی افغانستان در دست اجرا دارد، اختصاص داده شده‌است.
نظراف گفت: به طور خاص، شورای امنیت سازمان ملل براساس طرح‌های پیشنهادی، از تلاش‌های بیشتر برای تقویت همکاری‌های اقتصادی در منطقه حمایت کرد و از همه کشورها خواست تا کار لازم را در این راستا انجام دهند که در این میان به پروژه خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان، پاکستان-هند موسوم به طرح «تاپی»، توافق نامه ایجاد ترانزیت ، تجارت و حمل و نقل افغانستان- ترکمنستان- آذربایجان- گرجستان- ترکیه (لاجورد) و نیز پروژه ساخت یک راه آهن از ترکمنستان به افغانستان اشاره‌ای شده‌است.
از سوی دیگر روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان در گفت و گویی تلفنی که یکشنبه شب صورت گرفت، بر توسعه و گسترش تعاملات دوجانبه و منطقه‌ای تاکید کردند.
بر اساس همین خبر رئیس جمهور افغانستان در این زمینه بابت سیاست صلح آمیز عشق‌آباد نسبت به افغانستان بابت ارائه کمک‌های مستمر انسان دوستانه و حمایت از برقراری صلح و ثبات و نیز ایجاد رفاه در سرزمین افغانستان و همچنین بابت اجرای طرح‌های کلان زیربنای منطقه‌ای همچون آغاز اجرای خط لوله گاز«تاپی» و نیز خط انتقال برق صمیمانه تشکر و قدردانی کرد.
«قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز تاکید کرد که عشق‌آباد در آینده نیز در   بازسازی زیربنای اقتصادی و اجتماعی و ایجاد رفاه بیشتر مردم افغانستان مشارکت فعالی خواهد داشت.
در پایان رئیس جمهور ترکمنستان همتای افغانی خود را به مناسبت صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تمدید ماموریت مساعدت افغانستان صمیمانه تبریک گفته و بر اهمیت این قطعنامه در زمینه پیشبرد و تحقق طرح‌های کلان منطقه‌ای همچون خط لوله گاز «تاپی»، خط انتقال برق «تاپ» و نیز دالان حمل و نقل و ترانزیت لاجورد و  جذب بیشتر سرمایه‌گذاری برای توسعه افغانستان تاکید کرد.
گفتنی است که طی چند سال گذشته، روابط ترکمنستان و افغانستان به عنوان 2 کشور همسایه که حدود 800 کیلومتر با یکدیگر مرز مشترک دارند، همواره از روابط رو به رشدی برخوردار بوده‌‌‏است.ختم / فریده

Last modified on چهارشنبه ، 23 حوت 1396 ، 11:45

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.