30 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات'پاکستان گام عملی در گفت‌وگوهای صلح با طالبان برنداشته است'

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

اسلام آباد – بی بی سی – ۲۱ حمل - باختر
پاکستان تاکنون برای کشاندن طالبان پای میز مذاکره گام عملی برنداشته است.
منابع حکومت افغانستان ضمن ابراز این مطلب همچنین مدعی شدند که شماری از طالبان مقیم پاکستان علاقمند صلح هستند اما به گفته آنها "دستگاه اطلاعاتی پاکستان(آی‌اس‌آی) سعی می‌کند حضور طالبان را در روند صلح، خود مدیریت کند".
این منابع که نخواستند نام‌شان فاش شود، می‌گویند اخیرا شماری از افراد ارشد گروه طالبان در پاکستان از سوی حکومت آن کشور "بازداشت و یا کشته شده‌اند". منابع نزدیک به گروه طالبان در جنوب نیز این موضوع را تایید می‌کنند.
مقام‌های افغان در گذشته مدعی شده بودند پاکستان آن عده از اعضای طالبان را که مخفیانه با حکومت افغانستان مذاکره می‌کردند، به خاطر تخریب روند صلح و یا کنترل آن بازداشت کرد.
عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین گروه طالبان در اسلام آباد که در کابل به‌سر می‌برد به بی‌بی‌سی گفت در حال حاضر روند بازدشت افراد طالبان در پاکستان متوقف شده است، اما می‌گوید پیش از این "صدها تن از افراد مهم این گروه بازداشت و یا کشته شده‌اند".
ملا ضعیف گفت فشار حکومت پاکستان تاثیری روی رفتار طالبان نخواهد گذاشت و به گفته او، اسلام آباد "با اعمال فشار" نمی‌تواند آنها را وادار کند تا در گفت‌وگوهای صلح حاضر شوند.
به گفته  ضعیف، در طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان به مسایلی از جمله خروج نیروهای بین‌المللی که یکی از شرایط این گروه برای مذاکره است، اشاره‌ای نشده است.
سه روز پیش شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان در سفرش به کابل از برنامه صلح حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام حمایت کرد و گفت دو کشور توافق کرده‌اند که علیه شورشیان مخالف دو دولت مبارزه کنند.
ختم / فریده

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.