28 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجار در هرات جان یک فرد ملکی را گرفت

انفجار در هرات جان یک فرد ملکی را گرفت

هرات 28 حوت باختر به اثر انفجار عصر امروﺯ در ولایت...

ایجاد کمیته های مدیریتی برنامه ملی میثاق شهروندی در پنجشیر

ایجاد کمیته های مدیریتی برنامه ملی میثاق شهروندی در پنجشیر

بازارک 28 حوت باختر قرار است کمیته های مدیریتی برنامه ملی...

کشته شدن چهار هزار هراس افگن در حوزه شمال و شمال شرق

کشته شدن چهار هزار هراس افگن در حوزه شمال و شمال شرق

مزارشریف 28 حوت باختر چهار هزار هراس افگن در جریان سال...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتایستادگی پشتون‌ها بر ضد جنگ، طالبان و اردوی پاکستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

دویچه وله – باختر24 حمل
در پاکستان یک جنبش پشتون ها ایجاد شده است که طرفداران آن از اردوی پاکستان و همچنان از طالبان انتقاد می‌کنند. آنها می‌گویند که از سال ها به این‌طرف از مناطق شان به عنوان میدان جنگ استفاده می‌شود
بگزارش آژانس باختر به نقل از دویچه وله، در پاکستان یک جنبش پشتون ها ایجاد شده است که می‌گویند از سال ها به این‌طرف از مناطق شان به عنوان میدان جنگ استفاده می‌شود.
یک جنبش مردمی، که رهبری آن را یک جوان به نام منظور پشتین به دست دارد، توجه هزار پشتون را به خود جلب کرده است، که می‌گوید: «دگر بس است!» این جنبش به نام "جنبش حراست از پشتون ها"، اردوی پاکستان و همچنان اسلامگرایان افراطی را مسئول بربادی مناطق خود می داند.
این جنبش، که در آغاز هدف آن متوقف ساختن جنگ بود، پس از کشته شدن نقیب الله محسود ۲۷ ساله، فعال گردید. محسود در ۲۰ جنوری در شهر کراچی پاکستان از سوی پولیس به قتل رسید. مقامات ادعا کرده اند که او با شورشیان ارتباط داشته است. خانواده محسود و همچنان فعالان، این اتهام را رد می‌کنند. فعالان حقوق بشر می‌گویند که اردوی پاکستان و اداره های استخباراتی این کشور در ده سال اخیر هزاران جوان پشتون را به بهانه تروریست بودن، یا اختطاف کرده و یا هم به قتل رسانده اند. به قول آنها مقامات ایالتی پاکستان به بهانه مبارزه علیه تروریزم، پشتون ها را سرکوب می‌کنند. در همین سال های اخیر پشتون های این منطقه به نام "اسلامگرا و شورشی" خوانده می‌شوند، زیرا طالبان از همین مناطق فعالیت می‌کنند و همچنان در پی جنگ های دوامدار، افراطیت در این منطقه افزایش یافته است.
پشتین بی پرده سخن می‌گوید و آشکارا توضیح داده است که چه کسی را عامل رنج و بدبختی پشتون ها می‌داند. او در یک راهپیمایی گفت: «باید کسی را که ما را تباه ساخته است، بشناسیم، و آن GHQ است.» پشتین به این ترتیب به رهبری اردوی پاکستان در راولپندی اشاره کرد.
علی وزیر، یک فعال مدنی "جنبش حراست از پشتون ها" می‌گوید که آنها متوقف ساختن "مفقود شدن عمدی پشتون ها، بی حرمتی دوامدار و پامال کردن حقوق پشتون ها" را تقاضا می‌کنند. او می افزاید: «مقامات باید در مورد کشتار خودسرانه مردم ما تحقیق کنند. آنها باید از پالیسی طالبان "خوب" و "بد"، که به منطقه ما آسیب زده است، دست بردارند.
علی وزیر به این ترتیب به آن سیاست احتمالی اردوی پاکستان اشاره کرد که با آن طالبانی که برای اهداف استراتیژیک این کشور سودمند واقع گردند، "طالبان خوب" خوانده می‌شوند، و بقیه "طالبان به رسانه های پاکستانی می‌گویند که این جنبش، اردوی پاکستان را کماکان نگران ساخته است و از همین خاطر برای آرام ساختن آنها چند فعال را از زندان آزاد ساخته است. اما علی وزیر می‌گوید که آنها هنوز هم اخطار می‌بینند: «ما از سوی اداره های دولتی و "طالبان خوب" اخطار می‌بینیم.»
سازمان دیدبان حقوق بشر به تاریخ ۱۳ مارچ امسال گفت که پاکستان باید از قوانین و عملکرد های مملو از تبعض علیه پشتون ها دست بردارد و اقداماتی را برای پایان دادن به خصومت در برابر آنها روی دست گیرد. این سازمان افزوده است: «این روند زمانی می تواند آغاز گردد که دوسیه های جرمی علیه منظور پشتین و دیگر رهبران راهپیمایی، که به ناحق متهم شده اند، بسته گردد، قضیه قتل نقیب الله محسود به صورت جامع تحقیق گردد و مسئولان آن به محاکمه کشانده شوند و همچنان صدای پشتون ها دیگر خاموش ساخته نشود.
رهبر "جنبش حراست از پشتون ها" در ماه های اخیر شهرت زیادی کسب کرده و در زمان کمی به یک چهره شناخته شده تبدیل شده است. او توانسته است که در خیبرپشتونخوا، جایی که حزب عمران خان حاکم است، پشتون های عام را گردهم جمع کند. در حالیکه فعالیت های آنها از سوی رسانه های دیگر به خوبی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد، این جنبش در رسانه های اجتماعی بحث های زیادی را برانگیخته است.
سلیم شاه، پژوهشگر و فعال حقوق بشر مقیم اسلام آباد، می‌گوید که جنبش حراست از پشتون ها با گروه های دیگر ملی‌گرا تفاوت دارد. او علاوه می‌کند: «در پاکستان هیچ حزب سیاسی دیگری بسان جنبش حراست از پشتون ها اینگونه در برابر اردو قدعلم نکرده است. این یک جنبش جوانان است. این حالا به یک جنبش جهانی مبدل شده است، زیرا اکنون پشتون ها در نقاط مختلف جهان با راه اندازی تظاهرات از این جنبش حمایت می‌کنند.»

حکومت افغانستان، که مدت زیادی از امور داخلی پاکستان دوری گزیده است، پشتیبانی خود از جنبش پشتین را اعلام کرده است. چنانچه برخی از اعضای پارلمان افغانستان از حکومت خواسته اند که از این جنبش حمایت کند. محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز از طریق شبکه اجتماعی تویتر از جنبش پشتون ها در پاکستان طرفداری کرده و اظهار امیدواری کرده است که این حرکت سبب ریشه کن ساختن تروریسم در منطقه گردد.
در یک تویت اشرف غنی آمده است: «من از مارش طولانی پشتون ها در پاکستان، که هدف اصلی آن برانگیختن مردم در برابر تروریسم و افراط گرایی در منطقه است، به صورت گسترده پشتیبانی می‌کنم.»
موضوع پشتون ها برای پاکستان همیشه حساس بوده و همینگونه باقی مانده است. پس از تأسیس پاکستان در سال ۱۹۴۷، شماری از پشتون های دوطرف خط دیورند، آرزوی ایجاد یک منطقه با اکثریت پشتون ها را ابراز داشته اند. برخی از کارشناسان می‌گویند که پاکستان به خاطری مناطق پشتون نشین را افراطی ساخته است که مفکوره متحد شدن این قوم را از بین ببرد. از لحاظ تاریخی رهبری همچو جنبش ها همیشه در دست پشتون های لیبرال و سکولار بوده است.
جنبش کنونی نیز ممکن است در پاکستان به عنوان یک تلاش برای متحد ساختن پشتون های دوطرف خط دیورند تلقی گردد. اما خود این جنبش تا حال در این رابطه چنین تقاضای نکرده است.
سلیم شاه می‌گوید: «آیا جنبش حراست از پشتون ها قادر است که پشتون های دو طرف خط دیورند را باهم متحد سازد؟ به نظر من این جنبش همین حالا این کار را کرده است. در شهر های قندهار، جلال آباد و کابل راهپیمایی های به طرفداری از این جنبش صورت گرفت. مردم عوام در افغانستان شعار های صلح سر دادند. خلیل
 

Last modified on شنبه ، 25 حمل 1397 ، 05:03

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.