27 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفت طالب مسلح در فاریاب به صلح پیوستند

میمنه 26 دلو باختر هفت طالب مسلح امروز با جنگ افزار...

محمد اشرف غنی رییس جمهور، وزیر دفاع ترکیه را به حضور پذیرفت

کابل باختر26 دلو محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در...

استاد دانش: حکومت های امارتی، عبوری و موقت بازگشت به نقطه صفر است

کابل باختر 26 دلو استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتغییر اقلیم بر زندگی مردم پاکستان تاثیر منفی گذشته است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

اسلام آباد - ایرنا -21سرطان – ئباختر
'بانک جهانی' با تایید افزایش گرمای بی سابقه در مناطق جنوب شرق پاکستان طی 70 سال گذشته، از این رویداد به عنوان هشدار جدی برای شهروندان این کشور یاد کرده است..
سا یت انتر نیتی آژانس خبری  دولتی ایران  امروز به نقل از یک گزارش  بانک جهانی تحت  عنوان 'نقاط گرم در جنوب غرب آسیا'  نوشت که : گرمای طاقت فرسا در نقاطی از پاکستان، هند، بنگلادش و سریلانکا بر زندگی عادی مردم تاثیر منفی گذاشته و درآمد زراعتی را کاهش داده است.  
         
در این گزارش، ایالت 'سند' و جنوب ایالت 'پنجاب' گرم ترین نقطه پاکستان نامیده شده است.
ایالت سند از نظر تولید ناخالص داخلی مقام دوم را در بین ایالتهای پاکستان دارد و بسیاری از کارخانه های اصلی از جمله صنایع نساجی و هزاران کارگاه تولیدی در حومه شهرهای کراچی و حیدرآباد و همچنین صدها هزار هکتار زمین  مرغوب زراعتی در این ایالت قرار دارد، به نحوی که این میزان، 30 درصد تولیدات ناخالص داخلی پاکستان را تشکیل می دهد.
ایالت پنجاب که پرجمعیت ترین ایالت پاکستان است، دومین نقطه ای است که شد ت گرما بر زندگی مردم تاثیر منفی گذاشته است. این ایالت نیز 53 درصد از تولید ناخالص داخلی پاکستان را تامین می کند.
شدت گرما که در اثر تغییرات اقلیمی در این دو منطقه به وقوع پیوسته، تلاش های دولت را در مسیر کاهش فقر، افزایش تولیدات زراعتی و غیر زراعتی را تحت تاثیر قرار داده است.                                         
حیدرآباد'، 'میرپور خاص' و 'سکر' در ایالت سند و 'لاهور ، مولتان' و 'فیصل آباد' در ایالت پنجاب به عنوان پرجمعیت ترین مناطق پاکستان، در فهرست گرم ترین نقاط این کشور قرار دارند.
گرم شدن هوا در این مناطق در کنار کمبود انرژی و ناکارآمدی دولت ها در تامین نیازمندی های اساسی مردم در پاکستان، هند و بنگلادش، بر زندگی روزمره مردم نیز تاثیر منفی گذاشته است
طبق همین گزارش ، همه ساله بخش زیادی از آب رودخانه های پا کستان بویژه ایا لت  سند به ارزش 21 میلیارد  د ا  لر با وجود نیاز شدید پاکستان به آب  ، به اقیا نوس می ریزد.                                                      
این در  حا لی است که پروگرام انکشا فی ساز ما ن ملل متحد وشورای تحقیقا ت منابع آبی پاکستان در گزارشی نسبت به بروز بحران امنیت منابع آبی در شبه قاره هند و پاکستان تا سال 2025 هشدار داده است. آشنا

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.