02 حمل 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل  باختر  اول  حمل
در یک حمله انتحاری امروز  در کابل ۲۹ نفر جان باخته و ۵۲  نفر دیگر زخم  برداشتند.
به گزارش آژانس باختر، حوالی چاشت امروز جمعیتی از مردم که تازه از مراسم جهنده بالا از زیارت سخی برگشته بودند در سرک دانشگاه کابل از سوی یک انتحار کننده اماج قرار گرفتند.
مقامات پولیس کابل میگویند که انتحار کننده پیاده و مواد انفجاری را در میان لباس هایش پنهان ساخته و از مسیر چهارراه  دهبوری خود را به جاده دانشگاه کابل رسانده بود.
این در حالیست که محل برگزاری مراسم جهنده بالا در کارته سخی ذریعه سه کمربند امنیتی محافظت میشد.
مهاجم انتحار کننده توانسته بود تا از کمربند سوم امنیتی عبور نماید و جمعی از مردم را اماج قرار دهد.
داوود امین سرپرست قومندانی امنیه ولایت کابل خود میگوید که آنها قبلاً ازاحتمال یک حمله انتحاری در مراسم نو روز در کارته سخی آگاه بودند و تدابیر تجدیدی را اتخاذ کرده بودند و حالا چگونگی نفوذ انتحار کننده را بررسی میکنند.
او شمار قربانیان این حادثه را ۲۳  شهید و هشت زخمی ذکر میکند در حالیکه نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت امور داخله شمار تلفات را ۲۶ نفر گفته است، مگر مقامات در وزارت صحت عامه کشور میگویند که در این حادثه ۲۹ نفر جان باخته  و ۵۲ نفر دیگر زخمی شده اند.
طالبان دست داشتن شان را در این حمله رد کرده اند این حمله که مسوولیت آن را داعش به عهده گرفته  واکنش های تند مردم را در قبال داشته است.
مردم میگویند که فرق میان داعش و طالب نیست هر دو مردم را میکشند آنچه مهم است که هر دو گروه به ارزش های انسانی حمله میکنند و در صدد تقابل قومی ومذهبی در افغانستان اند.  مگر مردم ما تسلیم این گونه زور گویی ها و برنامه های تروریستی نمیشوند .
ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه هم این حمله را محکوم کرده اند ختم  عبدالخالق

کابل   باختر   اول   حمل 
نوروز و آغاز سال جدید هجری خرشیدی در افغانستان با دو پیام متفاوت همراه بود .
رئیس جمهور غنی با غرس نهال و مسما ساختن سال۱۳۹۷ بنام معارف این سال را اغاز کرد، مگر گروه های مسلح مخالف با انجام یک حمله انتحاری٬برریختن خون و جنگ با مردم تاکید کردند.
مفسر اژانس باختر مینگارد: امروز چهارشنبه  نو روز و آغازین روز سال ۱۳۹۷ هجری خرشیدی بود که دو پیام متفاوت را با خود داشت.
رئیس جمهور محمد اشرف غنی به گونه نمادین یک اصله نهال را در صحن ارگ ریاست جمهوری غرس کرد و به این گونه نشان داد که او برای سرسبزی و آبادی افغانستان فکر میکند همچنان رئیس جمهورسال ۱۳۹۷ را سال معارف مسما  ساخت و متعهد به رشد معارف در کشور شد. مسایل دیگر چون آوردن اصلاحات در بخش نظامی٬  برگزاری انتخابات پارلمانی ٬ امادگی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ٬آوردن اصلاحات در بخش های اقتصادی٬ ادامه گفتگو های صلح... را جز اولویت های کاری دولت در سال جدید خواند.
مگر جانب مقابل یعنی طالبان چه کردند؟
در حالیکه مردم ما آغاز سال جدید هجری خرشیدی را  با امید های تازه آغاز کردند  وتامین صلح و خاموشی جنگ را شعار دادند گروه های تروریستی با یک حمله انتحاری به این امید مردم پاسخ گفتند  آنها با اماج قرار دادن جمعیتی از مردم  در سرک دانشگاه کابل که تازه از میله نوروز فارغ شده بودندجان ۲۹ نفر را گرفتند و حدود شصت نفر دیگر را زخمی ساختند به این ترتیب برای مردم پیام دادند که آنها همچنان به جنگ شان  با مردم ٬ انسانیت و مدنیت ادامه میدهند.
با آن که ٬ مسوولیت حمله تروریستی  امروز را داعش  به عهده گرفت مگر مردم ما میان داعش و طالب هیچ فرقی را قایل نیستند و هردو  را یک گروه  و زاده یک سازمان استخباراتی میدانند.
حادثه امروز نشان داد که طالبان همچنان با ارزش های ملی در افغانستان بی باور اند و هر نوع سرمایه گذاری بالای این گروه و توقع٬  از بازگشت آنها به زندگی انسانی فقط یک خود فریبی است.
این گروه با انجام حمله امروزی  همچنان ثابت ساختند که در پی ویرانی بیشتر افغانستان اند و از منافع ملی چیزی نمیدانند و از سواد دینی هم بهره یی ندارند
ورنه حمله برگروهی از مردم بی دفاع  و بی سلاح را که فقط میخواستند از روز های آغازین سال لذت ببرند و خوشحال باشند چگونه توجیه میشود؟
آغاز سال جدید هجری خرشیدی  در افغانستان با دو پیام متفاوت  همراه بود٬ دولت  ومردم افغانستان تعهد شان را مبنی بر ایجاد یک جامعه مرفع تجدید کردند نهال غرس کردند ٬ تعهدات شان را برای رفاه  واسایش جامعه نونمودند مگر طالبان با ریختن خون  ٬ قتل  و ویرانی این را بازگو کردند که متحجر باقی میمانند و حاضر نیستند با انسانیت آشتی نمایند.   ختم  تحلیل  سیاسی

کابل اول حمل / باختر
محمد رسول باوری  سرپرست  وزارت اطلاعات و فرهنگ، نوروز را یک جشن ملی و باستانی  و یک میراث  با ارزش  فرهنگی  برای  مردم ما  و بخشی از فرهنگ جهانی دانست .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر : وزارت اطلا عات وفرهنگ امروز با مراسم ویژه ازجشن ملی و باستانی نوروز و آغاز سال 1397  با حضورشماری از مقامات عالی رتبه دولتی ٬ فرهنگیان و نویسنده گان  درقصر ملکه باغ بابر تجلیل به عمل اورد .
دراین مراسم  پوهاند  محمد رسول باوری  سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ  اظهار داشت  که نو روز  یک فرهنگ میراثی است وبه هیچ طرز تفکر  بوجود  نیامده  بل نوروز  با تغییر طبعیت  بوجود امده است که فصل های سال از این روز گرفته شده است .
باوری افزود :کمیسیون برگزاری جشن  ملی باستانی نوروز  که به اساس  حکم  رئیس جمهور تعیین  شده بود تصمیم  گرفت  که تجلیل  از این  روز فقط در یک نقطه متمرکز نباشد  بل در پنچ  محل شهر کابل ترتیبات تجلیل از نوروز  گرفته شده است .
به گفته باوری،  در باغ  بابر بیش از صد غرفه از صنایع دستی ، تولیدات افغانی  و کتاب  های مختلف به نمایش گذاشته شده است  .
دراین مراسم  پیام  محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان  توسط انجنیر توریالی غیاثی  رئیس روابط بین المللی وزرات امور خارجه  قرائت  گردید که در بخش آن  امده است: آرزو میکنم  با این مناسبت فرخنده ، صفحه یی تازه  در زنده گی  مردم  ما گشوده  شود  که درآن شادمانی  برماتم ، رفاه  بر محرومیت  و بیشرفت  بر درماندگی  چیره و پیروز گردد .
در پیام همچنان گفته شده :صلح ، هم  فریضه  شرعی ، هم وجیبه  اخلاقی ، هم مسوولیت ملی ، و هم  ضرورت اساسی  برای آینده یی بهتر است . ما امید وار هستیم  که سال نو ، سال برداشتن گام  های کم نظیر درتاریخ معاصر ما برای  تحقق این ارزو دیرینه  باشد  . روحیه  مسالمت  و  آشتی  ، روحیه تفاهم  و درک متقابل ، روحیه  گفتگو و بحث همه جانبه ، روحیه پذیزش  و کنار امدن ، روحیه  امیدواری  و به اینده  اندیشیدن ، همه از پیش  شرط های  رسیده به صلح پایدار است .
رئیس جمهور در پیام اش تذکر داده این  سال  را با این تعهد شروع  کنیم  که همه ما شهروندان  این مهین  عزیز ، یکدل ویکدست ، درکنار هم به سوی  اینده مشترک گام برداریم  . بیاید  تعهد  کنیم  که هیچ  کس  ، دانسته  یا ندانسته ، نتواند  وحدت  و همدلی مردم  ما را برهم بزند . اینده  بهتر بر پایه  چنین  تعهدی  شکل  خواهد گرفت .
داکتر عبدالله عبدالله  رئیس اجرائیه  با ارسال پیامی عنوانی  شرکت کننده گان مراسم  که از سوی  جاوید فیصل معاون   سخنگوی   ریاست اجرائیه  به خوانش گرفته شد گفته است  تلاش  می ورزیم  د رسال  پیش رو بهتر ازسال گذشته  مصدر خدمت به مردم  نجیب وشریف خویش گردیم  . مردم  افغانستان تشنه صلح  وامنیت  هستند . امید واریم  به همت  بلند نیروهای  سلحشور امنیتی  و دفاعی  وهمگرایی  سیاسی  و اجتماعی ، شاهد تامین  امنیت و برقراری  ثبات  در سرزمین خویش باشیم .
در پیام داکتر عبدالله تذکر رفته و گفته شده (ازگروه های مخالف مسلح نیز دعوت می کنیم که به پروسه  صلح پیوسته  و از جنگ برای تحقق  اهداف استخباراتی  منطقه دست بردارند.)
زهره یوسف مشاورمطبوعاتی و رسانه یی بانواول نیز پیام بانواول را که به مناسبت تجلیل از نوروز ترتیب شده بود به خوانش گرفت که دران امده است نوروز میراث فرهنگی مردم این کشوراست و امیدوارم  که این سال  پیام اور صلح و امنیت برای مردم افغانستان باشد .
همچنان دراین مراسم سرمحقق حبیب الله  رفیع وسر محقق  غفورلیوال معین وزارت امور سرحدات  دررابطه به پیشینه و تاریخی  نوروز صحبت کردند
به گفته آنان پنچ هزار سال قبل  پادشاهی بنام  یما وجمشید این روز را به عنوان روز رسمی  جشن میگرفتند وآن را تجلیل  میکردند که از همین رو فلسفه نوروز فلسفه کار واقتصاداست  واز ارزش های خاصی   برخوردار میباشد  زیرا این روز ، روز خوشی است وطبعیت روبه  گوارا شدن  میرود.
درپایان  این مراسم سرپرست  وزارت اطلا عات وفرهنگ نمایشگاهی  را افتتاح کرد که درآن بیش از صد غرفه  از صنایع دستی وتولیدات  افغانی  به نمایش گذاشته شده است . جاوید روشان

کابل باختر 1 حمل
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز به مناسبت فرارسیدن سال جدید هجری خورشیدی، یک اصله نهال را در صحن ارگ ریاست‌جمهوری غرس نمود و حلول سال نو را به همه هموطنان تبریک گفت.
رئیس‌جمهور غنی گفت: در سال جدید خورشیدی حکومت کارهای بزرگ را انجام خواهد داد و امید است که موجب رفاه، صلح و پیشرفت مردم و کشور ما گردد.
وی افزود که در سال جدید با تمام اقشار افغانستان، علمای کرام، احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و شبکه‌های زنان دیدارهای خواهیم داشت و تلاش بر این است تا از هر نوع دخالت در روند انتخابات جلوگیري صورت گیرد.
رئیس‌جمهور محمداشرف غنی علاوه کرد که من بالای تمام مردم افغانستان صدا می‌کنم تا در انتخابات ولسی جرگه و شورای‌های ولسوالی‌ها فعالانه سهم بگیرند. وی گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.
رئیس‌جمهورغنی خطاب به مردم گفت: کارنامه‌های نمایندگان تانرا در ولسی جرگه ارزیابی نموده و نمره دهید و امید است که ولسی جرگه نیز به مردم حساب دهد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد که مردم ما اکنون در مورد اصلاحات اجماع دارد و روند آوردن اصلاحات در بخش ملکی ادامه خواهد داشت و نیز ادارات روز‌به‌روز شفاف تر و جوانتر خواهند شد. 
وی افزود که روند استخدام‌ها به صورت شفاف از طریق کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت خواهد گرفت و هر افغان باید اطمینان داشته‌باشد که اساس استخدام در اداره، کفایت و توانایی می‌باشد.
رئیس‌جمهورغنی اظهارداشت که اصلاحات در نیروهای امنیتی و دفاعی ما همچنان به صورت همه‌جانبه جریان دارد و در سال ۱۳۹۷ شاهد ثمره و نتایج بهتر آن خواهیم بود.
وی تأکید نمود که تقویت پولیس یک وظیفه سرتاسری تمام قوای امنیتی و دفاعی افغانستان است و توجه جدی پولیس از این پس روی حاکمیت و تنفیذ قانون، جلوگیری از غصب، فساد و حمایت کامل از مصئونیت جان و مال تمام مردم خواهد بود.
رئیس‌جمهور گفت که رشد و توسعه اقتصادی و زدودن فقر وجیبۀ ملی ماست و در سال آینده در عرصه سیاست و اقتصاد نقش و سهم زنان افزایش خواهد یافت که استوار به عقاید اسلامی و ملی ما می‌باشد.
رئیس‌جمهورغنی گفت که سال جدید ۱۳۹۷ سال معارف مسما شده‌است که دراین سال در بخش معارف اصلاحات همه‌جانبه رونما خواهد شد. وی از مردم خواست که در حمایت از آوردن اصلاحات در معارف اجماع نمایند.
وی در مورد صلح گفت: همه اقشار مردم دراین خصوص اجماع دارند زیرا هدف ما تأمین صلح باعزت می باشد، در راه صلح مشکلات وجود دارد اما باعث نخواهد که به عقب برگردیم. وی با تأکید گفت که جنگ راه‌حل نیست و هرکس که به جنگ ادامه دهد به ارادۀ جدی ملت ما مواجه خواهد شد.# عبدالخالق

کابل باختر 1 حمل
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با صدور اعلامیه یی حمله تروریستی امروز در شهر کابل را محکوم کرده است.
در این اعلامیه گفته شده: با تأسف که در روز اول سال جدید هجری خورشیدی در حالی‌که مردم ما مصروف جشن سال نو بودند، مورد هدف تروریستان قرار گرفتند و شمار شان زخمی و شهید گردیدند.
رئیس‌جمهور غنی در حالی‌که حملۀ تروریستی امروز کابل را جنایت ضد بشری دانسته و آنرا محکوم می‌کند تأکید می‌ورزد که اقدامات و جنایات تروریستی نمی‌تواند مانع خوشی و سرور، تحصیل، فعالیت‌های روزانه، توسعه، آبادانی و مناسبت‌های ملی و مذهبی‌مان شود.
رئیس‌جمهور کشور به مسوولین مربوطه هدایت داده است تا در زمینۀ تداوی مجروحین تلاش ورزند و مراتب تسلیت و همدردی عمیق خویش را به خانواده‌های قربانیان حادثۀ تروریستی مذکور ابراز می‌دارد.# شوخک

چهارشنبه ، 1 حمل 1397 ، 11:44

انفجار جان 20 تن را گرفت .

کابل باختر اول حمل
یک حمله کننده انتحاری چاشت روزجمعیت ازمردم را درجاده دانشگاه کابل  که هدف قرارداد ,قصد رفتن به میله سخی را داشتند.
بصیرمجاهد سخنگوی قوماندانی امنیه کابل تایید کرد که حادثه ناشی ازیک حمله انتحاری است .
مجاهد میگوید که این حادثه تلفات نیز داشت، مگر رقم دقیق آن معلوم نیست انتحارکننده ازمسیرچهارراهی دهبوری وارد جاده دانشگاه کابل شده بود .
این مسیر به محل که میله نوروزدرزیارت سخی درحال اجرا  بود می انجامد .
انتحارکننده خود را درمیان مردم انفجارداد که قصد شرکت دراین میله را داشتند.
برخی منابع امنیتی میگویند که تا کنون مرگ 25 نفر دراین رویداد تایید شده است گفته شده است که هژده نفر هم جراحت برداشته است، قربانیان همه افراد ملکی اند.
سیزده نفر از زخمیان این رویداد که به شفاخانه استقلال انتقال یافته اند، وضعیت سه نفر از زخمی شده گان آن نگران کننده است . ختم/ عبدالخالق

کابل 1 حمل باختر
نوروز جشن باستانی در افغانستان همه ساله با راه اندازی برنامه های گوناگون فرهنگی، تفریحی تجلیل می شود.
نوروز؛ این جشن باستانی توسط تمامی مردم افغانستان در نخستین روز سال و آغاز گردش طبیعت، جشن گرفته می شود و مردم ما معتقدند که با آغاز سال نو خورشیدی بایستی کهنگی ها را به سال کهنه واگذار کرد.
با این تحلیل که  واژهٔ "جشن"،  به معنی نیایش و پرستش است، مردم ما نوروز را به منظور سپاس گزاری از خداوند از آغاز سالی نو جشن گرفته و  شهروندان ما در گوشه و کنار کشور هنگام تحویل سال نو با نیایش و تلاوت قرآن عظیم الشان دست نیایش و دعا را به سوی پروردگار مهر گستر عالم دراز نموده با انجام برخی از رسم و رواج های گوناگون از این روز ملی تجلیل می کنند.
بسیاری از مردم ما  هر آغازی را جشن می گیرند و نوروز بزرگ ترین آغاز و بزرگ ترین جشن، با اصیل ترین سنت ها و مراسم جاودانه است.
شهروندان افغانستان با تقلید ازنیاکان شان قبل از فرا رسیدن نوروز با انجام برخی از فعالیت ها همچون زودن گرد و غبار از زندگی، خرید لباس نو و شیرینی، تهیه هفت میوه، بردن نوروزی به عروس و تزیین و زیباسازی خانه های شان تلاش می کنند تا به استقبال جشن نوروز بروند.
درافغانستان همزمان با جان گرفتن دوباره طبیعت و شکوفا شدن شکوفه های طبیعی، لبخند مهربانی و مهر نیز بر لبان شهروندان ما شکوفا می شود و صله رحم در زندگی شان پر رنگ تر می شود.
در این روز ها مردم تلاش می کنند با شادی و شعف و انجام مراسم های خاص فرهنگی زندگی شاد توام با معنویت را آغاز گر باشند.
گرچه نوروز از جشن های قدیمی در کشور ما محسوب می شود اما این جشن سال به سال بر اهمیت و فراگیری آن افزوده می شود بطوری که در سال های اخیر وزارت اطلاعات و فرهنگ هرات با همکاری عده یی از فرهنگیان و هنر دوستان با انجام برنامه های فرهنگی ویژه این روز را باشکوه خاص  درکشورتجلیل می کند.
اسطوره های گوناگونی در کشور، درباره این جشن ملی آورده شده است که قابل تامل و تحقیق است.
نوروز هم چنین نمادی است از سالگرد بیداری طبیعت از خواب زمستانی؛ و مرگی است که به رستاخیز و زندگی منتهی می شود، به همین خاطر تجلیل از این روز نوعی نگرش مثبت را در ذهن ها نسبت به زندگی ایجاد می کند و وضعیت روانی مردم ما متغییر می شود.
مردم ما در آغاز سال نو همه جای خانه را تمیز و پاکیزه می کنند تا خیر وبرکت و شادی نصیب دلهای پر مهرشان گردد.
خرید و پوشیدن لباس های جدید و آراستگی در آغاز نوروز برای فرد افغان اهمیت خاصی دارد، زیرا این جزئی از مراسم زیبا و باشکوه نوروزی است که از دوران کهن تا زمان ما باقی مانده و از پیش درآمدهای نوروز به شمار می آید.
زمان جشن نوروز ۱۳ روز است و در اولین روز نوروز برخی از شهروندان ما  با تزیین سفره هفت سین، خانه را زیبایی خاص می بخشند.
سفره ی که  بر آن هفت چیز که نامشان با حرف سین شروع شده باشد، می گذارند و آن را سفره هفت سین می نامند.
معمولا سفره هفت سین شامل سبزه، سمنو، سنجد، سیب، آئینه و شمع و موارد دیگری است که هر یک فلسفه خاص خود را دارد.
مثلا "سبزه" نمودارِ گل های زیبا و زینتی، سرسبزی و خرمی، "سیب" میوه ی بهشتی و نماد زایش، "سمنو"  نماد رویش و برکت، "سنجد"  بوی برگ و شکوفه ی آن محرک عشق و دلباختگی آئینه و شمع به نشانه نور، روشنایی و شفافیت می باشد که در سفره هفت سین استفاده می شود.
با شروع فصل نوروز رفتن به میله و استفاده از فضای لطیف و سر سبز طبیعت و جشن گرفتن روز چهارشنبه اول سال و روز سیزدهم نوروز نیز از دیگر رسوم عنعنوی مردم است که در این روزها بیشتر خانواده ها به دامنه کوه ها و تپه ها رفته به دور از غوغا و هیاهوی شهری ساعاتی را با خانواده هایشان به تفریح و خوشی میپردازند.
جشن نوروز پیش از جمشید نیز برگزار می شده و ابوریحان نیز ، با آنکه جشن را به جمشید منسوب می کند ، یادآور می شود که ، آن روز را که روز تازه ای بود جمشید عید گرفت ؛ اگر چه پیش از آن هم نوروز ، بزرگ و معظم بود.
شاعران و نویسنده گان درقرن چهارم و پنجم هجری ، چون فردوسی ، منوچهری ، عنصری ، بیرونی ، طبری ، مسعودی ، ابن مسکویه ، گردیزی و بسیاری دیگر که منبع تاریخی - اسطوره ای آنان بی گمان ادبیات پیش از اسلام بوده ، نوروز و برگزاری جشن نوروز را از زمان پادشاهی جمشید در آریانای بزرگ می دانند.ختم/ابوی

چهارشنبه ، 1 حمل 1397 ، 11:41

مراسم عنعنوی پخت وپز سمنک در هرات

شهرهرات 1 حمل باختر
جشن جمشیدی نوروز توام با پخت سمنک ریشه در دل تاریخ افغانستان دارد.
نفس گل جامی برگزارکننده ای این جشن ضمن پیام تبریکی نوروز وآرزوی صلح وآرامش درکشور گفت:سمنک پزی از رسوم و عنعنات قدیم است که به عنوان نشانۀ بهار و خوراکی سبز و معطر حلال بهاری از گندم، آرد، چهارمغز و روغن آماده می شود که بانوان جهت پختن آن دور هم جمع میشوندضمن سر دادن سرودها ونواختن دایره و کفگیرزدن به دیک سمنک آرزوی موفقیت ،صلح و آرامش میکنند برای کشورومردم خویش.
همچنان بانو سکینه حسینی عضوشورای ولایتی هرات پختن سمنک را یک رسم وعنعنه ای قدیمی کشوردانسته میگوید:برپایی این جشن برای نوجوانان وکودکان ما رسومات قدیمی مان را به نمایش گذاشته ورواجها را زنده کرده یک روز را بانوان باجمع شدن دور دیک سمنک به خوشی وسرورو دور از دغدغه های زندگی سپری مینمایند.
درعین زمان مریم جامع الاحمدی عضورهبری اتاق تجارت وصنایع زنان افغانستان میگوید: همه ساله باتجلیل از این جشن به استقبال سال نو میرویم واین جشن وسرور رابه فال نیک گرفته آرزوی صلح ،صفا وهمبستگی مینمایم برای بانوان ،جوانان و همه اقشارجامعه ای خویش.
قابل ذکراست که این جشن درطی سه سال گذشته نیز درشب نوروز دراین مکان برگزارگزدیده است.
گفتنی است جشن سمنک پزان از آیین های دیرپای است که معمولا شب سال نو یا یک روز پیش از نوروز برگزار می شود ،این آیین از روزگاران بسیار کهن تا امروز همه ساله تکرار می شود که جشن ویژه زنان و دختران است.ختم/ابوی

شهرهرات 1 حمل باختر
مسولان ریاست اطلاعات وفرهنگ از برنامه های مختلف در روز نخست سال در مکانهای تفریحی واماکن عمومی سخن میزند.
آریا رئوفیان رئیس اطلاعات وفرهنگ هرات طی یک کنفرانس خبری با حضور اصحاب رسانه  اعلام کرد: "  از دوهفته بدینسو امورمربوط به جشن نوروز زیرنظرکمیسیون موظف تدارک شده است که شامل برنامه های فرهنگی وهنری اجرای آهنگهای ویژه مناسبتی، تئاتر، برگزاری نمایشگاه آثار هنری و دستی، سمنک پزی، سفره هفت سین، رژه های ورزشی محلی وبومی ونمایشات سرکس میباشد.
رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت هرات نوروز را یکی از کهن ترین جشن های باستانی و ارزشهای فرهنگی و تمدنی یاد کرد وگفت: "رسالت همه ماست تا از این ارزشهای فرهنگی پاسداری نمایم تا این افتخارات فرهنگی به نسلهای بعدی ما منتقل گردد.
رئوفیان همچنان بیانکرد، جشن نوروز امسال بگونه متفاوت در مرکز کشور نیز تجلیل میگردد.
این مسول بلند رتبه دولتی از اقدامات بی پیشینه وزارت اطلاعات وفرهنگ بخاطر برگزاری چنین جشن های عنعنوی ابراز خرسندی کرد و بر پاسداری از این ارزشهای کهن تاکید ورزید و هرات را بعنوان پیشازان اصلی برنامه های این چنینی یاد کرد.
این مقام فرهنگی  خاطر نشان ساخت: "که از چنین جشنهایی باید مثل آبده های تاریخی و آثار باارزش باستانی حفظ ومراقبت نمائیم. اما امسال جشن نوروز با آماده گی های ویژه ومتفاوت تر از سالهای قبل در شمال شهر هرات با حضور هزاران تن از مقامات حکومتی و شهروندان هرات تجلیل میگردد.
این مسول فرهنگی اظهارمیدارد که کشور ترکمنستان برای نخسین بار ده تن از هنرمندان موسیقی هراتی را بخاطر جشنهای نوروزی به ان کشور دعوت نموده است .
ولایت هرات فردا میزبان مهمانهای داخلی ومقامات اداره محلی، مسئولان کنسولگری های ایران، ترکمنستان و پاکستان خواهد بود.
سر از روز چهارشنبه الی سه روز بگونه شانداری از این جشن تجلیل خواهد شد و خدمات، فضای باز میله برای شهروندان، اصناف   باز خواهد بود.
باشنده گان ولایت هرات همه ساله  در روزهای نخست سال نو با برنامه هایی متنوع وبگونه خود جوش از بهار وجشن نوروز تجلیل می نمایند.ختم/ابوی

چهارشنبه ، 1 حمل 1397 ، 11:39

انفجار در کابل

کابل باختر 1 حمل
لحظات قبل در ساحه دهبوری شهر کابل انفجاری رخ داده است.
یک منبع پولیس وقوع یک انفجار را در ساحه متذکره تائید میکند ، مگر از ارائه جزئیات خود داری کرد.
جزئیات خبر بهداً نشر میگردد.ختم/ شوخک    

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL