05 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهورغنی خطاب به محصلین و متعلمین: افغانستان به همت شما آباد می‌شود

رئیس‌جمهورغنی خطاب به محصلین و متعلمین: افغانستان به همت شما آباد می‌شود

کابل باختر 5 سرطان محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، شب گذشته...

وزارت دفاع ملی : بیست و سه هراس افگن کشته شدند

وزارت دفاع ملی : بیست و سه هراس افگن کشته شدند

کابل باختر 5 سرطان وزارت دفاع ملی میگوید که در عملیات...

چین باید پاکستان را ازادامه ماجراجویی های منطقه یی بازدارد

چین باید پاکستان را ازادامه ماجراجویی های منطقه یی بازدارد

کابل باختر/ 5/ سرطان افغانستان ، چین و پاکستان دریک اعلامیه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 5 سرطان
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، شب گذشته با استادان پوهنتون‌ها، محصلین لیلیه‌ها و متعلمین لیسه‌های خوشال خان و رحمان بابا دیدار و عید مبارکی نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسمی که به همین مناسبت با حضور بانوی اول کشور و شماری از اعضای کابینه در قصر سلام‌خانه ارگ برگزار گردیده بود، ابتدا عبداللطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن عرض تبریکی عید سعید فطر گفت که امروز شما برای این محصلین که از  پدر و مادر خود دور هستند، احساس پدر بودن را به داده‌اید.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که در نخستین روز کارم با محصلین دیدار کردم و خواست‌ها و نیازمندی‌ها شانرا شنیدم و به آنان فرصت داده می‌شود تا پیشنهادات خویش را برای بهبود وضعیت تحصیلی ارائه نمایند.
وی افزود که اولویت کاری ما توجه به محصلین، استادان، اداره و سپس بالای وزارت تحصیلات عالی خواهد بود. روشان خاطرنشان کرد که اکثر فارغین پوهنتون‌ها در بازارهای کار جذب نمی‌شوند و یا هم ظرفیت کار در آنها وجود ندارد و پلان‌های خاص را در این زمینه تطبیق خواهیم کرد تا وضعیت تغییر کند.
عبدالغفور لیوال سرپرست وزارت سرحدات و قبایل در صحبتی، عید سعید فطر را به حضار تبریک گفته از رئیس جمهور بخاطر دعوت محصلین محروم و عضو خانواده‌های شهدا و نیز توجه به آنها تشکری کرد.
وی افزود که وضعیت موسسات تعلیمی وزارت اقوام و قبایل از لحاظ کمی و کیفی از برکت توجه شما بهبود و ظرفیت جذب نیز افزایش یافته‌است. لیوال گفت که ما توانستیم که ۲۱۱ متعلمین را از ولسوالیهای محروم پکتیکا جذب تعلیم نماییم و در امتحان کانکور؛ لیسه‌های خوشال خان، رحمان بابا و پیرمحمدکاکر به صدر لیسه‌های موفق قرار گرفتند و امسال ظرفیت جذب مکاتب مذکور افزایش یافته است.
بانو مدینه به نمایندگی از محصلین و نورآغا به نمایندگی از متعلمین لیسه‌های خوشال خان و رحمان بابا صحبت کردند و عید سعید فطر را به رئیس جمهور و بانوی اول کشور تبریک گفتند و بخاطر دعوت محصلین و متعلمین در ارگ و تجلیل عید با آنها از رئیس جمهور تشکری کردند.
آنها با اشاره به تعهدات رئیس جمهور در دوران کمپاین گفتند که کارکردهای شما در عرصه‌های اقتصادی به‌ویژه آغاز کار پروژۀ کاسا یک‌هزار، تاپی، چابهار، خط آهن آقینه، گشایش دهلیز هوایی افغانستان- هند و صدها پروژۀ عام‌المنفعه و همچنان برگزاری کنفرانس "پروسۀ کابل"  قابل قدر و درک می‌باشد.
سخنرانان تصریح کردند: ما از مناطق جنگ‌زده آمده‌ایم و به شما اطمینان می‌دهیم که به تحصیل و درس خود ادامه می‌دهیم و امروز شما احساس دوری از خانه را از ما دور ساختید که ما سپاس‌گزار تان هستیم.
رئیس جمهور کشور پس از استماع صحبت‌های اشتراک کننده‌گان، عید سعید فطر را به آنها و خانواده‌های شان تبریک گفته افزود:" از شما تشکر که آمدید، امروز فرزندان من مریم و طارق همراه من و خانم اول نیستند، اما شما بجای آنها امروز اولاد ما هستید و می‌خواهم هر روز از شما احوال بگیرم، شما پیش پدر و مادر تان آمده‌اید که به اراده شما و برای خدمت؛ به ارگ زندگی می‌کنند."
رئیس جمهور خطاب به حضار در مراسم بیان داشت که این وطن به همت و خدمت‌گذاری شما آباد می‌شود و تشکر از خانواده‌های شما که اولاد مانند شما تربیت کرده‌اند که دوری را قبول می‌کنید تا رهبران آینده شوند. وی علاوه کرد که اگر دشمنان افغانستان فکر می‌کنند میان من و جوانان فاصله ایجاد می‌شود، این آرمان را به‌گور ببرند.
وی اظهار نمود که شما منبع انرژی من و منبع امید کشور هستید و اراده من را قوت می‌بخشید تا کارم را دوچند بسازم، زیرا در چشم تان آروز و امید و ساختن افغانستان باثبات را میبینم و هرکدام شما رهبر آینده این مملکت هستید.
رئیس جمهور گفت، کسانیکه رنج و درد و محرومیت را دیده اند، درد مردم خود را به خوبی درک می‌کنند، فردا شما که رهبری افغانستان را عهده‌دار شوید، هیچ‌گاه مردم فقیر را فراموش نخواهید کرد. وی گفت که ارگ جای استبداد نه، بلکه مکان مردم‌سالاری و خانۀ مشترک مردم است.
وی علاوه کرد که احمدشاه بابا کمتر از ۳۰ سال سن داشتد که اساس افغانستان را گذاشت و شما بزرگترین نسل تاریخ معاصر افغانستان هستید که آینده را با وحدت، اتفاق و فکر وسیع تان تغییر خواهی داد.
وی تصریح کرد که هرکدام تان زبان‌های ملی افغانستان را یاد بگیرید و هر گوشۀ افغانستان را از خود بدانید، افغانستان به تقسیم آباد نمی‌شود بلکه به وحدت ساخته می شود، زیرا این کشور واحد و خانه مشترک همه افغان‌هاست و عزت ما در اتحاد و مساوات هر افغان است. رئیس جمهور گفت که افغانستان هدیه، صدقه، میراث استثمار و استعمار کس نیست؛ بلکه نتیجه ارادۀ هر افغان است.
رئیس جمهور گفت که رسالت تاریخی من این است تا کشور را به دستان تان بسپارم. وی با اشاره به نقش زنان افزود که زن را به‌حیث زن قبول داریم، زنان ما قهرمان و شجاع و مظهر ارادۀ ملی ما هستند، بدون زن و مرد، عالم، دهقان و انجنیر؛ افغانستان آباد شده نمی‌توانید.
رئیس جمهور مقام زن را با ارزش توصیف کرده گفت که هر زن پنج نسل را تغییر می‌دهد و خانواده ما باید مرکز هماهنگی و محبت باشد. وی بیان کرد که جوانان ما باید اتحاد فکری داشته باشند.
رئیس جمهور تأکید ورزید که از بحران بیرون می‌شویم و این افغان‌ها هستند که به همت خود، درد را به فرصت بدل کردند. وی از جوانان خواست تا انتقادات اصلاحی داشته باشند نه انتقاد جهت تخریب، زیرا؛ زبان خشونت، زبان افغان نیست و زبان تهدید است و باید افغانستان را با افکار علمی بسازیم. جاوید روشان

کابل باختر 5 سرطان
وزارت دفاع ملی میگوید که در عملیات های نیرو های دفاعی و امنیتی بیست و سه هراس افگن کشته شدند.
به گزارش آژانس باختر، این وزارت در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است،
طی 24 ساعت گذشته نیرو های ملی دفاعی وامنیتی  کشور  عملیات  مشترک تهاجمی و تعرضی  را به هدف سرکوب هراس افگنان  در نقاط مختلف کش ور راه اندازی نمودند که در نتیجه  23 تن هراس افگن کشته، 12 تن زخمی و یک قوماندان آنها دستگیر گردیده است.
این عملیات ها که حمایت قوتهای توپچی وهوائی را با خود داشت درمربوطات ولایات ننگرهار، لغمان،  کاپیسا، پروان، پکتیا، خوست، غزنی، قندهار، ارزگان ، کندز، تخار و هلمند راه اندازی گردیده  بود. ختم/ عبدالخالق       

کابل باختر/ 5/ سرطان
افغانستان ، چین و پاکستان دریک اعلامیه سه جانبه ازحل مسالمت آمیز قضیه افغانستان آنهم ازطریق گفتگوهای سیاسی تحت رهبری ومالکیت افغانها حمایت نموده و برهمکاری های منطقه یی و اقتصادی تاکید داشته اند.
مفسر آژانس باختر مینگارد ، وانگ یی وزیر خارجه جمهوری مردم چین دریک سفر منطقه یی ازکابل و اسلام آباد دیدار کرد.
این دیدار بعداز آن صورت میگیردکه رییس جمهوری چین درملاقات اش با رییس جمهور غنی درحاشیه کنفرانس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در قزاقستان ازآماده گی کشورش برای میانجگیری میان کابل و اسلام آباد سخن گفت .
چین درحالی آماده میانجگیری میان کابل و اسلام آباد میگیرد که افغانستان وپاکستان روابط پرتنش دارند ، پاکستان هنوزهم میزبان رهبران آن گروه های تروریستی است که مردم افغانستان را مورد حمله قرار میدهند و عامل وقایع تروریستی دراین کشور اند.
اسلام آباد ازاین گروه ها ( طالب و داعش ) به عنوان وسیله قشار علیه دولت افغانستان کارمیگیرد تا به اهداف منطقه یی خود برسد.
درچنین یک فضا وانگ یی از افغانستان دیدار میکند تا عاملی برای کاهش تشنج میان دوکشور افغانستان و پاکستان باشد. دولت افغانستان قبلاً اعلام داشته که از هرامکان و فرصت استفاده میکند تا مخالفان مسلح را به میز مذاکره کشاند، تشنج جاری درافغانستان خاتمه یابد ، بی اعتمادی و بی باوری میان کشور های منطقه ازمیان رود و در نهایت فضای همکاری و همگرایی درمنطقه پدید اید.
روی همین انگیزه ودلیل، بار ها از کشور های مختلف جهان ازسعودی و قطر ، بریتانیا و ترکیه ، چین و امریکا ... خواسته دراین راستا نه تنها افغانستان بل کشورهای منطقه راکمک کنند.
استقبال گرم از وزیر خارجه چین درکابل وهمکاری با او درانجام ماموریت جدید، گواه این ادعا است .
قسمیکه گفته شده دولت ومردم افغانستان از هرتلاش که منتج به صلح در افغانستان ومنطقه شود حمایت میکند وتلاش های آغاز شده از جانب دولت چین نیز حمایت وهمکاری دولت افغانستان را با خود دارد.
مگربرای مردم و دولت افغانستان مهم این است که این گونه تلاش ها با واقعیت های آن دنبال شود درگذشته پاکستان با راه اندازی دیپلوماسی کاذب کوشیده تا موضع خود را در میان کشور های منطقه وجهان تقویت بخشید مگر به دلیل نیت سو و بازی چندگانه که این کشور درپیش گرفت تلاش های بسا از کشور های جهان برای حل مشکلات جاری درروابط کابل –اسلام آباد به نتیجه نه رسید.
و حالا که پاکستان یک انزوا بین المللی را شاهد است و کشورهای زیادی از اعراب تا غرب دیگر اعتماد و باور شان را ازاین کشور گرفته اند پای جمهور مردم چین به میدان آمده است .
چین که روابط نزدیک و سنتی با پاکستان دارد خواهد توانست تا اسلام آباد را از ماجراجویی های منطقه یی باز دارد . مگر شرط این است که کشور سومی باید با قضایای خارجی درمنطقه برخورد واقعی داشته باشد.
برخی را باور به این است که انزوا جاری که پاکستان را تهدید میکند ، دوستان و شرکای راهبردی این کشور را وا داشته است تا وارد صحنه شوند و به این ترتیب بدون شک چین با درنظر داشت قدرت و اعتماد که درمنطقه وجهان دارد درمحور تلاش های یک جانبه پاکستان قرار نخواهد گرفت .
چین به عنوان همسایه افغانستان، بهتر از دیگران میداند که افغانستان بیشتراز مشکلات داخلی، درگیر رقابت های کشورهای خارجی است . کشور های که هرکدام منافع خود را دنبال میکنند.
چین باید به ابعاد خارجی مشکل افغانستان و قانع ساختن پاکستان مبنی بر کوتاه آمدن از ماجراجویی ها در سطح منطقه توجه کند.
افغانستان قبلاً از طریق حکومتهای ترکیه و بریتانیا گفتگو های سیاسی با پاکستان را تجربه کرده است که همیشه با تعهد همکاری ازسوی پاکستان همراه بوده مگر نتیجه عملی نداشته است.
مردم افغانستان با اعتماد که نسبت به کشور همسایه چین دارند میخواهند تا منبعد تعهدات پاکستان یک تضمین اجرائیوی نیز با خود داشته باشد درغیر آن گفتگو با پاکستان تکرار تجارب گذشته خواهد بود.
ختم/ تحلیل سیاسی

کابل باختر 5 سرطان
به اساس پيشنهاد رياست مستقل ارگانهاي محل و حكم جلالتمآب رييس جمهوري إسلامي افغانستان تقرر شميم خان كتوازي در بست فوق رتبه به حيث والي ولايت پكتيا منظور شده است.
موصوف داراي تحصيلات عالي به سويه ماستر بوده و از تجربه كافي برخوردار است و قبل ازين در پست مشاور رييس جمهور در امور جوانان كاركرده است. ختم/عبدالخالق

دوشنبه ، 5 سرطان 1396 ، 11:58

چهار طالب مسلح در هرات کشته شدند

هرات 5 سرطان باختر
در درگیری بین طالبان مسلح ونیروهای امنیتی شب گذشته در ولسوالی چشت شریف هرات چهار هراس افگن کشته شدند و دو تن دیگر آنان زخم برداشتند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به آژانس باختر گفت که طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در نزدیکی بند سلما در ولسوالی چشت شریف حمله نمودند که با واکنش نیروهای امنیتی مواجه شدند که در نتیجه چهار طالب مسلح کشته شدند و دو تن دیگر آنان زخمی گردیدند.
وی افزود که با رسیدن نیروهای کمکی به محل رویداد، طالبان مسلح از ساحه فرار نمودند .
وی علاوه کرد که در این درگیری ده سرباز محافظت عامه نیز به شهادت رسیدند.
سخنگوی والی هرات گفت که بررسی ها برای بازداشت عاملان رویداد آغاز گردید.
احمد نعیم دوستی

چاریکار 5 سرطان باختر
در یک حادثه ترافیکی دیروز در شاهراه کابل – پروان سه تن جان باختند
و شش تن دیگر زخم برداشتند.
وحیده شهکار سخنگوی والی پروان به آژانس باختر گفت که این حادثه زمان رخ داد که یک موتر رنجر نیروهای امنیتی با یک موتر تیزرفتار ملکی در ساحه رباط ولسوالی بگرام برخورد نمود که در نتیجه سه تن از راکبین موتر جان باختند و شش تن دیگر مجروح شدند.
وی افزود که راننده رنجر توسط پولیس بازداشت شده است و زخمی شده ها جهت تداوی به شفاخانه ملکی ولایت پروان انتقال گردیدند.
احمد نعیم دوستی

دوشنبه ، 5 سرطان 1396 ، 11:57

درگیری بین داعشیان و طالبان در غور

فیروزکوه 5 سرطان
درگیری بین داعشیان و طالبان در رغسکن مرغاب حومه شهر فیروزکوه جریان دارد.
عبدالحی خطیبی سخنگوی والی ولایت غور در تماس امروز به خبرنگار آژانس باختر گفت که از سه روز بدین سو درگیری در منطقه مرغاب حومه شهر فیروز کوه میان اعضای گروه داعش و طالبان مسلح جریان دارد .
وی افزود که در این درگیری تلفات به طرف های درگیری نیز وارد گردید.
خطیبی با رد این خبر که گویا داعشیان هفده فرد ملکی را در این ولایت تیرباران کرده اند، رد نمود و علاوه کرد که این حادثه حقیقت ندارد و این شایعه پراگنی های نادرست، کاربران فیسبوک را بی بنیاد خواند.
خطیبی گفت که درگیری بین طالبان و داعشیان زمانی به وقوع پیوست که چهار عضو داعش را چندی قبل طالبان در ولایت فاریاب به قتل رسانده بودند که اجساد شان به قریه رغسکن پایگاه داعشیان در این ولایت انتقال شد و داعشیان برای انتقام گیری از طالبان در بین هم درگیر شدند .
احمد نعیم دوستی

لشکرگاه 5 سرطان باختر
والی هلمند از زخمی شدگان حادثه تروریستی اخیر در شهر لشکرگاه، دیدن نمود.
به گزارش آژانس باختر، حیات الله حیات والی هلمند همراه با شماری از مسوولان نظامی از زخمی شدگان حادثه تروریستی اخیر در شهر لشکرگاه در شفاخانه ایمرجنسی آن ولایت عیادت نمود.
والی هلمند در صحبتی با داکتران شفاخانه ایمرجنسی تاکید نمود که در رسیدگی به صحت یابی مجدد مجروحان از هیچ نوع تلاش دریغ نکنند.
وی افزود آنعده مجروحان که امکان تداوی آنان در این ولایت امکان پذیر نیست به کابل جهت تداوی بهتر انتقال داده شوند.
وی از نزدیک همراه مجروحان صحبت کرد و برای آنان از بارگاه ایزد متعال صحتمندی مجدد استدعا نمود. احمد نعیم دوستی

پلخمری 5 سرطان باختر
سه تن در اثر درگیری افراد مسلح غیر مسوول دیروز در ولسوالی ده صلاح ولایت بغلان کشته شدند.
فیض محمد امیری ولسوال ده صلاح با تایید این خبر به آژانس باختر گفت که حین ادای نماز عید میان دو تن از افراد مسلح غیر مسوول در قریه ساکه ولسوالی ده صلاح درگیری مسلحانه صورت گرفت که در نتیجه سه تن جان باختند و یک تن دیگر به شدت زخم برداشت.
امیری افزود که این درگیری ناشی از خصومت های شخصی بود و علاوه کرد که متهمان از ساحه فرار نمودند.
پولیس در زمینه جستجو را برای بازداشت متهمان آغاز نموده است.
احمد نعیم دوستی

پلخمری 5 سرطان باختر
فرار یک دختر از منزل در ولسوالی اندراب بغلان باعث کشته شدن خودش و دو تن دیگر گردید.
محبوب الله محقق ولسوال اندراب ولایت بغلان به آژانس باختر گفت که یک دختر خانم که با شوهر همشیره اش از منزل فرار نموده بود، توسط خانواده اش تیر باران شد.
وی افزود که این دختر باشنده قریه سرباغان ولسوالی اندراب که با شخص دیگر نامزد بود و به قصد ازدوج با شوهر خواهرش به کشور ایران  از منزل فرار نموده بود که در مسیر راه در کمین وابسته گان پدرش مواجه گردید، در نتیجه شوهر خواهر اش و قاچاقبر کشته شدند و دختر را بعداز آوردن به خانه پدرش، تیرباران کرد.
پولیس تا حال کسی را در پیوند به این قضیه بازداشت نه کرده است.
احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL