26 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مجلس سنا چگونگی حادثه ولایات پکتیا و غزنی را بررسی میکند

مجلس سنا چگونگی حادثه ولایات پکتیا و غزنی را بررسی میکند

کابل باختر 26 میزان جلسه کمیتۀ رؤسای مشرانوجرگه امروز به ریاست...

بازداشت پنج پولیس در ارتباط به حملات دیروز در پکتیا

بازداشت پنج پولیس در ارتباط به حملات دیروز در پکتیا

گردیز 26 میزان باختر پنج پولیس در ارتباط به حملات دیروز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 26 میزان
جلسه کمیتۀ رؤسای مشرانوجرگه امروز به ریاست محمد علم ایزدیارنایب اول مجلس،برگزار و روی اوضاع جاری کشور به بحث پرداخت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشرانو جرگه به آژانس باختر، درنشست عمومی روز یکشنبه 30میزان علاوه ازبحث آزاد، گزارش سفرهیئت های پارلمانی مجلس ازکشورهای رومانیا، اندورا وسویس استماع گردد ونیزدرنشست عمومی روزسه شنبه دوم عقرب وزیرامورخارجه ویا معین سیاسی آن وزارت پیرامن نتایج نشست چهارجانبه صلح درعمان، برخورد نامناسب یکتعداد دیپلوماتان با هموطنان درخارج ازکشورومسایل دیگر توضیحات ارایه نمایند.
اما درآغازنشست رئیس جلسه، سناتورولایت پکتیا وسایراعضای کمیتۀ رؤسا پیرامون حوادث خونین دیروزدرکشوربه ویژه قوماندانی امنیه ولایت پکتیا وولسوالی اندرولایت غزنی که تلفات زیادی بجاگذاشت نظریاتی ارایه نموده به روح شهدا به شمول مل پاسوال توریالی عبدیانی فرمانده امنیه ولایت پکتیا اتحاف دعا نموده، به مجروحان شفای عاجل استدعا نمودند.
اعضای کمیته رؤسا درحالیکه پیرامون ابعاد مختلف رویدادهای مذکورسخن می‌گفتند ازضعف ارگان‌های امنیتی وکشفی درمهاراینگونه حملات به شدت انتقاد نموده گفتند دشمنان قسم خورده افغانستان ازهیچ حیله ونیرنگی بخاطرکشتارمردم دست بردارنیستند ولی مسوولان امورقسمیکه لازم است نتوانسته اند تاکتیک های دشمنان را خنثی سازند، ایجاب می نماید که تدابیرلازم بخاطرسرکوب دشمنان وتأمین امنیت شهروندان اتخاذ گردد، همچنان به همین منظورفیصله شد که هیئتی ازمجلس سنا عازم ولایت پکتیا گردیده، علاوه ازهمدردی با خانواده های شهدا وعیادت ازمجروحان، رویداد را ازنزدیک بررسی وگزارش خویش را به جلسه عمومی ارایه بدارد.
  همچنان درجلسه کمیته روسا، شکایت باشنده گان شهرک ذاکرین واقع سرکوتل خیرخانه شهرکابل ازوزارت دفاع ملی مبنی برتخریب منازل رهایشی وزمین‌های شان ازسوی آنوزارت مورد بحث قرارگرفت.
  درجلسه تذکررفت که وزارت دفاع می‌خواهد بخاطرمصونیت دیپوهای آن وزارت بالای ملکیت های مردم دیواراعمارنماید، درصورتیکه این مساله به تفاهم حل نگردد ممکن تشنج شدیدی به بارآید.
    جلسه دراین زمینه فیصله نمود که به روزدوشنبه کمیسیونهای اموردفاعی وامورتقنینی مشرانوجرگه مشترکاً این قضیه را با مسوولان وزارت دفاع ملی مطرح وراه حل آنرا جستجو نماید والی حل موضوع
به نماینده وزارت دولت درامورپارلمانی که درنشست حضورداشت تفهیم شد تا هرچه عاجل با وزارت دفاع ملی ازمجاری رسمی تماس گرفته وازتخریب زمین ها ومنازل رهایشی مردم این شهرک جلوگیری به عمل آید.
     دراخیرجلسه ازعدم حضوربرخی مسوولان به کمیسیون اموردفاعی وامنیت داخلی به خصوص لوی درستیزوزارت دفاع ملی انتقاد گردید وتاکید شد که موصوف باید به خانه ملت احترام گذاشته وغرض پاسخگویی به جلسات حاضرشود.ختم/ عبدالخالق

گردیز 26 میزان باختر
پنج پولیس در ارتباط به حملات دیروز در ولایت پکتیا بازداشت شدند.
به گزارش آژانس باختر، جنرال اسدالله شیرزاد قوماندان زون ٣٠٣ زون سپین غر، امروز به رسانه ها گفت که پنج پولیس به ظن همکاری با مهاجمان در ارتباط با حملات بالای ساختمان قوماندانی امنیه پکتیا بازداشت شده اند و تحقیقات به منظور روشن شدن موضوع از آنها آغاز گردیده است.
در حملات مخالفان مسلح بالای ساختمان قوماندانی امنیه ولایت پکتیا به شمول جنرال عبدیانی قوماندان امنیه آن ولایت، ده ها تن به شهادت رسیدند و ده ها تن دیگر زخم برداشتند که در بین شهدا و زخم شدگان افراد ملکی نیز شامل میباشد. احمد نعیم (دوستی)            

کابل باختر 26 میزان
جلسه فوق العاده کمیته ملی سواد آموزی به منظور کسب حمایت سکتور خصوصی و سهمگیری آن در کاهش و امحای بی سوادی، امروز با حضور اسدالله حنیف وزیر معارف، شماری از اعضای کابینه، معینان وزارت خانه ها، هیأت رهبری و منسوبین وزارت معارف، والی کابل، رؤسا و نمایندگان ادارات دولتی و غیر دولتی، تجار ملی و نمایندگان سکتور خصوصی، جامعه مدنی و رسانه ها، به ریاست استاد سرور دانش معاون رئیس جمهور و رئیس آن کمیته، در کاخ شورای وزیران برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، کمیته ملی سواد آموزی یکی از کمیته های کابینه افغانستان است که زیر نظر معاون دوم ریاست جمهوری فعالیت می کند و هر چند مدت یک بار، برای نظارت بر پیشرفت پروسه ملی سواد آموزی برگزار می گردد و جلسه کمیته های ولایتی و ولسوالی ها نیز به همین ترتیب در ولایات و ولسوالی ها برگزار می شود.
در جلسه فوق العاده امروز علاوه بر اعضای دایمی این کمیته، جمعی از شخصیت های ملی و مخصوصا عده ای از نمایندگان سکتور خصوصی، بانک ها، کمپنی ها، تجار و فعالان عرصه های تولید، تجارت، صنعت و کارآفرینی، حضور یافتند.
معاون رئیس جمهور در سخنرانی  کوتاهی افتتاحیه خود ابتدا به روان شهدای دیروز ولایت پکتیا و اندر ولایت غزنی و سایر شهدای پولیس و نیروهای امنیتی کشور درود فرستاد و بر عزم مستحکم نیروهای امنیتی، مردم و حکومت افغانستان در مبارزه علیه تروریسم و دهشت افکنی تأکید کرد. وی گفت که دشمنان تمام تلاش خود را بر حملات تروریستی و انتحاری متمرکز کرده است؛ ولی نیروهای دفاعی کشور ما مصمم تر از پیش، از عزت و استقلال کشور دفاع خواهند کرد.
معاون رئیس جمهور با بیان اهمیت سواد در برقراری ارتباط سالم در زندگی اجتماعی و تأثیر آن بر کاهش فقر، تقویت صلح و توسعه گفت که  برخورداری از سواد و دسترسی به آموزش، بخشی از حقوق بشری شهروندان جامعه است و مسئولیت دولت و جامعه است که زمینه های تأمین این حق بشری را فراهم نماید.
استاد دانش با اشاره به نرخ بالای بی سوادی در افغانستان، گزارش منتشر شده از سوی دیده بان حقوق بشر را در باره وضعیت معارف به طور عموم و تعداد اطفال محروم از مکتب به طور خاص دختران، بسیار نگران کننده خواند.
قابل یاد آوری است که طبق گزارش وزارت معارف تعداد کودکان دانش‌آموز ۹ میلیون اعلام شده که ۳۹ در صد آنها دانش‌آموزان دختر هستند و در این میان تعداد کودکان محروم از مکتب هم نزدیک به سه میلیون اعلام شده که اکثریت شان را دختران تشکیل می دهند. دیده بان حقوق بشر نیز در گزارش 102 صفحه ای خود، شمار دخترانی  محروم از آموزش را در سال‌های اخیر فزاینده و تلاش برای فراهم کردن شرایط آموزش برای آنان را رو به کاهش خوانده است.
معاون رئیس جمهور این گزارش ها را تکان دهنده خواند و گفت که این نشان می دهد که وضعیت معارف ما چه در مورد تعلیمات عمومی و چه در مورد سوادآموزی با چالش های جدی مواجه است و اگر توجه جدی و همه جانبه نکنیم، ممکن است ناکامی بیشتری مواجه شویم.
بنا به گزارش معینیت سواد آموزی وزارت معارف، این معینیت سالانه هزاران کورس سواد آموزی را در سرتاسر کشور برگزار می کند که صدها هزار نفر از مرد و زن در این کورس ها مشغول سوادآموزی هستند.
معاون رئیس جمهور از تلاش های وزارت معارف در این رابطه ابراز تشکری کرد؛ اما افزود که با توجه به میزان بالای بی سوادی در کشور، با این میزان فعالیت، ما به اهداف تعیین شده در تأمین حق بشری افراد و توسعه پایدار نایل نمی شویم.
استاد دانش برای پیشرفت در عرصه سوادآموزی به بسیج عمومی ملی تأکید کرد  و گفت: «ما باید بدانیم که هرچند تعمیم تعلیم و امحای بی سوادی، مطابق به احکام قانون اساسی وظیفه دولت است، اما مسئولیت های اسلامی، انسانی و ملی همه ما ایجاب می کند که هر شخص و هر نهادی در حد توان و امکانات خود، باید در این زمینه سهم بگیرد.»
معاون رئیس جمهور از همکاری های بخش خصوصی سپاسگزاری کرده افزود: «ما از همه گروه های دینی، فرهنگی و مدنی و به طور خاص از سکتور خصوصی افغانستان، جدا تقاضا داریم که در چارچوب طرح بسیج ملی، در کنار وزارت معارف بایستند و با دایر ساختن کورس های سوادآموزی یا چاپ کتاب و تهیه لوازم و مواد آموزشی دیگر، در باسواد ساختن مردم خود سهم بگیرند.»
معاون رئیس جمهور همچنین عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را یک گام مهم عنوان کرد و تأکید کرده گفت: «اکنون وظیفه و مسئولیت ما برای انجام تعهدات و تلاش برای تأمین ارزش های حقوق بشری و حقوق اساسی شهروندان سنگین تر شده است و از آن جمله تأمین حق دسترسی به آموزش و سواد آموزی یک وجیبه و مکلفیت ملی و بین المللی ما است.»
در این جلسه همچنین اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف سخنرانی کرد و از حمایت های معاون دوم رئیس جمهور در راستای امحای بی سوادی بعنوان رئیس کمیته ملی سواد آموزی تقدیر و سپاسگزاری کرد. وزیر معارف نیز نرخ بی سوادی در افغانستان را نگران کننده عنوان کرد و افزود که بدون همکاری مردم و سکتور های خصوصی، وزارت معارف به تنهایی نمی تواند برنامه سواد آموزی را در تمام نقاط افغانستان تطبیق کند.
در این جلسه همچنین محمد یعقوب حیدری والی ولایت کابل سخنرانی کرد و بر نقش و همکاری ارگان های دولتی در ادارات محلی و نیز بخش خصوصی در سهم گیری فعال در طرح بسیج ملی سواد آموزی تأکید کرد.
خان جان الکوزی معاون اول هیأت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز در سخنرانی خود بر ایجاد یک میکانیزم مشترک میان معینیت سواد آموزی وزارت معارف و سکتور خصوصی در اتاق تجارت و صنایع افغانستان به منظور جذب و جمع آوری کمک های در پیشبرد طرح بسیج ملی سواد آموزی تأکید کرد.
گفتنی است که در بخشی از جلسه ترانه  جذابی توسط دانش آموزان لیسه عالی کوشان اجرا شد که تمام حاضرین جلسه را تحت تأثیر شدید قرار داد و اشک را از چشمان همه سرازیر ساخت.
این ترانه که تحت عنوان« مرا تنها تو افغانی صدا کن» بعنوان نماد مهر و دانایی در لیسه عالی کوشان ساخته شده بود، توسط دانش آموزان آن لیسه در این جلسه اجرا شد و در عین حالیکه مورد تشویق همه قرار گرفت، از جانب ریاست کمیته ملی سواد آموزی برای شان جایزه در نظر گرفته شد.
در بخش بعدی این جلسه دکتر سردار رحیمی معین سواد آموزی، فرایند تعهدات حمایوی تاجران ملی و اشخاص خیر را توضیح داد و در قبال آن حاضرین جلسه مخصوصا تاجران ملی، نماینده اتحادیه تحصیلات عالی خصوصی و وزرای کابینه در یک بحث آزاد به ارائه نظرات شان پرداختند و به صورت مستقیم تعهدات و مقدار کمک های مالی شان رابرای حمایت از طرح بسیج ملی سواد آموزی اعلام کردند.
در جمع بندی جلسه فوق العاده کمیته سواد آموزی، از استقبال همه جانبه و تعهدات جدی سکتور خصوصی در حمایت از سواد آموزی تقدیر و سپاسگزاری شد و معینیت سواد آموزی وزارت معارف موظف شد تا به همکاری سکتور خصوصی مکانیزم همکاری درازمدت سکتور خصوصی را در حمایت از طرح بسیج ملی سواد آموزی تهیه کند.

راه اندازی برنامه سواد آموزی در مؤسسات خصوصی تجاری و تولیدی نیز در این جلسه مطرح شده و بر  تطبیق آن تأکید شد.
همچنین نقش علما، رسانه ها و زنان در پیشبرد طرح بسیج ملی سواد آموزی مهم عنوان شد و بر اجرایی شدن آن تأکید صورت گرفت.
ختم/ جاوید
 

کابل باختر 26 میزان
معین وزارت امور خارجه در ملاقات با محقق ارشد دیده بان حقوق بشر روی وضعیت زنان در افغانستان به بحث پرداخت.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، در این ملاقات عادله راز معین همکاریهای اقتصادی وزارت امور خارجه با محقق ارشد دیده بان حقوق بشر در رابطه با تعلیم و تربیۀ دختران بحث نمودند.
خانم بار، گزارشی که از سوی دیده بان حقوق بشر تحت عنوانِ " دسترسی دختران به تعلیم وتربیه در افغانستان" به رشتۀ تحریر درآمده بود را به معین وزارت امورخارجه افغانستان ارائه کرد.
یافته های گزارش یادشده را با خانم عادله راز مورد بررسی قرار داده  و پیرامونِ چگونگی بلند بردن سطح دسترسی دختران و بانوان به تحصیل و آموزش و بهبود بخشیدن به شرائط مکاتب در کشور، بحث و گفتگو کرد.
طبق یک خبر دیگر: خانم عادله راز معین همکاری های اقتصادی وزارت امور امروز با دیوید دی آرنولد رئیس بینیاد آسیا ملاقات نموده خواستار
همکاری های بیشتر آسیا فوندیشن در عرصه تعلیم و تربیه زنان افغان، تهیه بورسیه ها برای زنان، اشتغال و نقش و کار مشترک برای تقویت و انکشاف اقتصادی، تجارتی و تعلیمی شد. ختم/ عبدالخالق

چهارشنبه ، 26 میزان 1396 ، 11:49

کشته شدن بیست و دو داعشی در ننگرهار

جلال آباد 26 میزان باختر
بیست و دو داعشی دیروز در ولسوالی های نازیان و اچین ولایت ننگرهار کشته شدند.
شیرآقا فقیری سخنگوی قول اردوی 201 سیلاب به آژانس باختر گفت که این داعشیان در عملیات های هوایی که بالای مخفیگاه های آن گروه در ساحات دوه خوله ولسوالی نازیان و باندر ولسوالی اچین آن ولایت کشته شدند.
وی افزود که در بین کشته شدگان یک سرگروه داعش در ولسوالی اچین نیز شامل است.
طبق یک خبر دیگر، یک سرگروه داعش در درگیری با نیروهای دفاعی و امنیتی در ساحه مریز کندو ولسوالی ده بالا ولایت ننگرهار کشته شد و دو فرد دیگر گروه داعش زخم برداشتند.  احمد نعیم (دوستی)

میمنه / باختر/ 26/ میزان
شاروالی میمنه کارساختمان یک هوتل بزرگ را درشهر میمنه دیروز آغاز کرد.
این هوتل درمساحت یک هزار و دوصد وپنجاه متر مربع زمین در پنج طبقه درجوار شاروالی میمنه به هزینه بیش از شصت میلیون افغانی ازبودجه آن نهاد ساخته میشود.
خبرنگارمحلی آژانس باختر خبرداد ، درمراسم تهداب گذاری این ساختمان دگرجنرال همایون فوزی والی فاریاب ساختمان این هوتل را حایز اهمیت بیان کرد و خاطر نشان نمودکه این هوتل درچهره شهر میمنه تغییر مثبت به وجود می آورد.
احمد جاوید کیوان شاروال میمنه گفت که این ساختمان یکی از برنامه های بنیادی شهر میمنه میباشد که کار آن در دوسال آینده به پایه اکمال خواهد رسید.
وی گفت این هوتل به خاطر پذیرایی از مهمان های داخلی و خارجی ساخته میشود که تسهیلات لازم در آن درنظر گرفته شده است.

کابل باختر/ 26/ میزان
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه ویسا دربرگ نخست خبرداده که درحمله پکتیا به شمول قوماندان امنیه 52 تن کشته و 235 تن دیگر زخمی شدند.
به نوشته این روزنامه درحمله گروهی حمله کنند گان انتحاری برقوماندانی امنیه ولایت پکتیا به شمول قوماندان امنیه 52نفر کشته و 235 نفر زخمی شدند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر زیر عنوان موسسه هماهنگی افغان ها علیه فساد بیش از 12 میلیارد افغانی درجمع آوری محصول خدمات مخابراتی اختلاس شده است نوشته کرده است .
نتایج تحقیق تازه موسسه هماهنگی افغان ها علیه فساد افکک نشان میدهدکه دردو نیم سال گذشته بیش از 12 میلیارد افغانی درجمع آوری ده فیصد محصول خدمات مخابراتی درکشور اختلاس شده است.
مسوولان اداره افکک دیروز دریک نشست خبری درکابل نتایج تحقیق خود را درباره جمع آوری ده فیصد محصول خدمات مخابراتی بارسانه ها شریک کردند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده و درهمین صفحه خبر داده است که ولسوالی شیب کوه فراه سقوط کرد.
به همین ترتیب این روزنامه درمطلب دیگر از قول نمایندگان غزنی درشورای ملی خبرداده است که درحمله طالبان بر ولسوالی اندر 41 نظامی کشته و 29 نفر دیگر زخمی شدند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیرعنوان مجلس سنا خواهان بررسی موضوع کمک روسیه با طالبان ازسوی حکومت آغاز کرده و درهمین صفحه عنوان کرده است طالبان پاسخ مذاکرات صلح را با حملات انتحاری درچند ولایت کشور دادند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول زیر عنوان رییس جمهور قبل از سفر به پاکستان رهسپار هند میشود نوشته کرده است قراراست که رییس جمهور غنی قبل از سفر به پاکستان نخست به کشور هندوستان سفر نماید.
قمر جاوید باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان چندی قبل درسفر خود به افغانستان از رییس جمهور دعوت به عمل آورد تا دریک سفر رسمی به پاکستان بیاید .
داکتر عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته است که رییس جمهور غنی دعوت سفر به پاکستان را قبول کرده است.
چرا مسوولان امنیتی درس عبرت نمی گیرند عنوان مطلب دیگر میباشدکه این روزنامه درصفحه دوم نشر کرده است مدیریت سالم از آب هلمند فرصت همکاری خوب بین دوکشور همسایه و نجات منطقه از فاجعه محیط زیستی عنوان مطلب دیگری میباشدکه روزنامه درصفحه سوم نشر کرده است . آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ماندگار درشماره های امروزی یا با نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان

کابل باختر/ 26/ میزان
یک فرد انتحاری دیروز توسط نیروهای امنیتی درولسوالی چهارآسیاب ولایت کابل گرفتارشد.
دفترمطبوعاتی وزارت امور داخله با نشر خبرنامه یی نگاشته که فرد انتحاری یک مقدار موادانفجاری را دریک عراده بایسکل جاسازی و میخواست آنرا در بازار چهارآسیاب دریک بازار مزدحم انفجار دهدکه ازسوی نیروهای امنیتی گرفتار شد.   ختم/ شوخک

کابل باختر/ 26/ میزان
دربازارهای آزاد که درکته قلعه ولسوالی سوزمه قلعه و قلعه شهر ولسوالی کوهستانات سرپل ایجاد شده، یک میل کلاشینکوف از 50تا 80 هزار افغانی و یک کیلو تریاک خام به بهای هفت هزار افغانی به فروش میرسد.
سیداسدالله دانش ، عضو شورای ولایتی سرپل میگوید که طالبان بازار های آزاد خرید وفروش جنگ افزار و موادمخدر را درولسوالی های ولایت یاد شده ایجاد کرده اند.
عبدالصمد یک تن از آواره های جنگ میگوید ، فروشنده های سلاح و مواد اکثراً ازبکستانی ها به رهبری پسر طاهر یولداش ، رهبر تحریک اسلامی ازبکستان صورت میگیرد.
بسم الله جوان هفده ساله که از چند سال بدینسو درصفوف طالبان فعالیت میکرد واکنون به روند صلح پیوسته ، میگوید که گروه های پانزده و بیست نفری به رهبری پاکستانی ها و ازبکستانی ها افراد را برای حملات انتحاری آموزش میدهند.
درعین حال ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل قاچاق مواد مخدر ، خرید و فروش جنگ افزار ها و گسترش فعالیت گروه های طالبان و داعش را دراین ولایت نگران کننده خواند و گفت ،به زودی عملیات نابودی طالبان و افرادمسلح خارجی درسرپل راه اندازه میشود . طالبان تا هنوز این خبر را تائید نکرده اند.
ختم/ ماری

چهارشنبه ، 26 میزان 1396 ، 11:45

کشته شدن پنج خارجی در بدخشان

بدخشان 26 میزان باختر
پنج طالب مسلح خارجی در بدخشان  دیشب دریک عملیات  قوای هوایی  کشته شدند.
نصرت الله جمشیدی سخنگوی قول اردی 209 شاهین به خبرنگارآژانس باختر گفت این طالب های خارجی  در اثر عملیات قوای هوایی در ولسوالی جرم آن ولایت کشته شدندوموتر عامل شان نیز ازبین رفته است.
برمک بامی  

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL